V prostorih Egiptovske raziskovalne agencije smo se 20. 12. 2023 predstavniki Slovenskega vozlišča Evropske raziskovalne infrastrukture za dediščinsko znanost srečali z direktorjem, Prof. Dr. Mahmoud Sakr, dvema nekdanjima ministroma, za znanost in za dediščino, ter celo vrsto odličnih znanstvenikov in predstavnikov univerz in drugih javnih organizacij. Na kolokviju smo mdr. predstavili raziskovalno infrastrukturo in potekajoče aktivnosti v okviru dediščinske znanosti sodelujočih, pri čemer smo za UP posebej izpostavili zmogljivosti naših laboratorijev, vozlišče Novega evropskega Bauhausa in aktivnosti Unesco katedre za izobraževanje in interpretacijo dediščine za spodbujanje celostnih pristopov k dediščini.
Dan se je zaključil z odločitvijo, da bomo živahne raziskovalne izmenjave podprli s sporazumom o sodelovanju, mdr. tudi z Unesco katedro – UNESCO Chair of Science and Technology for Cultural Heritage na Univerzi Ain Shams v Kairu.
V četrtek, 21. 12. 2023, smo obiskali Konservatorsko-restavratorski center (Conservation Centre) v Velikem egipčanskem muzeju (Grand Egyptian Museum – GEM), ki še čaka uradne otvoritve svojih zbirk. Sprejela sta nas direktor GEM in direktor Konservatorskega centra dr. Hussein Kamal. Slednji nas je nato popeljal po sodobno opremljenih delavnicah centra, kjer smo si med drugim ogledali še nikoli razstavljen nakit iz Tutankamonove grobnice, ki bo del stalne razstave GEM. Veliki egipčanski muzej nas je navdušil z veličastno arhitekturo in stopniščem egipčanskih faraonov ter pogledom na kompleks piramid v Gizi.
Naslednje srečanje dediščinskih znanstvenikov Egipta in Slovenije bo potekalo novembra 2024 na Univerzi na Primorskem, v organizaciji UP FHŠ in Unesco katedre.
DELEGACIJA DEDIŠČINSKE ZNANOSTI – Matija Strlič, Miha Humar, Abdelrazek Elnaggar z UL, Polonca Ropret z ZVKDS, Irena Lazar in Zrinka Mileunić z UP.
Slovenski predstavniki pred Konservatorskim centrom novega Velikega egipčanskega muzeja v Kairu.