Ekskurzije po Sloveniji, na katerih se študentje, ki v tujini študirajo slovenistiko ali se slovenščino učijo zgolj na lektoratu, so izredna priložnost za dragoceno spoznavanje s slovenskim jezikom in kulturo, zato se na Oddelku za slovenistiko UP FHŠ vedno z veseljem odzovemo na vsako prošnjo za sprejem tujih študentov. Tako so nas v preteklosti obiskali že študentje slovenistike z bližnjih in daljnih slovenistik, npr. iz Celovca, Dunaja, Münchna, Prage, Zagreba itd., pa tudi iz Budimpešte, ki so tokrat bili pri nas že drugič.
Skozi prostore fakultete jih je popeljal predstojnik Oddelka za slovenistiko UP FHŠ, izr. prof. dr. Jonatan Vinkler, ki jim je predstavil našo univerzo in fakulteto; seznanil jih je tudi z možnostjo študijske izmenjave in jih povabil na Poletne tečaje slovenskega jezika na slovenski Obali “Halo, tukaj slovenski Mediteran!”, na katerih se že več desetletij učijo slovenščino udeleženci iz različnih držav – tudi Madžarske. Obiskovalci so bili navdušeni nad arhitekturnim spajanjem tradicionalnega in modernega v stavbi UP FHŠ, čudili so se poimenovanju predavalnic po sredozemskih vetrovih (Burja, Levant, Maestral, Tramontana, Burin) in z zanimanjem prisluhnili predstojnikovim besedam o zgodovini univerze in fakultete.
V drugem delu obiska so si z doc. dr. Vladko Tucovič Sturman v predavalnici Maestral 3 ogledali še kratki film koprskega režiserja in scenarista Borisa Palčiča, Kratka himna domovini (1999), in se ob delovnem listu pogovorili o pestri jezikovni, kulturni in zgodovinski podobi slovenske Istre. Tako so se v živo in prek filmske interpretacije seznanili s pojmi medkulturnosti, dvo- in večjezičnosti ter stereotipizacije.
Poslovili so se z zagotovilom, da bodo v Kopru vedno dobrodošli in se bodo prav gotovo še vrnili.