Koper ni bil le priča zgodovinskim prelomnicam, temveč je tudi sam ustvarjal zgodovino. V njegovih ulicah so živeli in ustvarjali misleci, učenjaki, pisatelji in znanstveniki, katerih misli še danes odmevajo. Na ta večer bomo v družbi petih predavateljev raziskali, kako so ti Koprčani sooblikovali svet, kakršnega poznamo danes.
- Monald Koprski – Summa de iure canonico, 1260
Predstavlja: prof. dr. p. Viktor Papež OFM (SFP)
Blaženi Monald Koprski je napisal prvo srednjeveško pravno Sumo, urejeno po abecednem vrstnem redu, njegovo delo pa je temeljno za kasnejša pravna dela.
- Predstavitev rokopisa iz 15. stoletja: mag. Marijan Rupert (NUK)
Oživitev enega najstarejših rokopisov, ki nas bo popeljala v čas srednjeveške Koprske pravne misli.
- Peter Pavel Vergerij starejši – De ingenuis moribus, 1475
Predstavlja: izr. prof. dr. Jadranka Cergol Gabrovec (FHŠ UP)
Peter Pavel Vergerij starejši, imenovan tudi Pedagog, je napisal prvi humanistični pedagoški priročnik, ki temelji na grških vrednotah, “areté” in rimski “virtus”, kar ga dela za predhodnika sodobne pedagogike in s čimer je pokazal aktualnost svoje misli.
- Andreas Divus – Prevod Homerjeve Iliade, Teokrita in Aristofana
Predstavlja: prof. dr. Marko Marinčič (FF UL)
Andreas Divus je s prvimi celovitimi prevodi Homerja, Teokrita in Aristofana posredoval grško misel v latinski zahod.
- Peter Pavel Vergerij mlajši – Actiones duae secretarii, 1556
Predstavlja: izr. prof. dr. Gregor Pobežin (FHŠ UP)
Peter Pavel Vergerij mlajši, znan tudi kot Odpadnik, je s svojo diplomatsko izkušnjo na papeškem dvoru združil nasprotujoča si reformacijska gibanja v zmagovit boj proti papežu in njegovim koncilskim odlokom, kar je pripeljalo do uveljavitve narodnih jezikov in tako prispeval k nastanku knjižne slovenščine.
- Santorio Santorio – Commentaria in primam fen primi libri Canonis Avicennae, 1626
Predstavlja: mag. Peter Štoka (Knjižnica Koper)
Santorio Santorio, imenovan tudi Galilej medicine, je s fiziologijo muslimanskega zdravnika Avicena utemeljil sodobno zahodno medicino, ki temelji na meritvah in posledično na diagnostiki, zlasti s pomočjo instrumentov, ki jih je sam izumil, med njimi “pulsilog” in termometer.
Za glasbeni predah med predstavitvami bo poskrbela Glasbena šola Koper.
Dogodek je organiziral Oddelek za domoznanstvo in kulturno dediščino Knjižnice Koper v sodelovanju z Mestno občino Koper.
Prisrčno vabljeni!