Predavanje predstavlja posamezne primere oblikovanja stanovanjskih objektov mediteranskega bazena, ki so ali rezultat preteklih vedenj in znanj ter globoke povezanosti človeka s krajem, načinom bivanja, materiali »in situ«, osončenjem,… ali pa so ogledalo današnjega časa s povezovalnim lokom v preteklost. Kontinuiteta identitete oblikovanja je bistvenega pomena za ohranjaje kulture bivanja in okolja. Predavanje se v posameznih primerih naveže na različnosti in/ali podobnosti mediteranske arhitekture s stanovanjsko arhitekturo dežel odmaknjenih v notranjost. Termin »genius loci« ali »spiritus locus« je pojem, ki povezuje arhitekturo Mediterana v skupen prostor bivanja tesno povezanega s kamnom, trto, z življenjem na prostem pod pergolo, ob in na morju in s praznovanji s skupnostjo.
KDAJ: ponedeljek, 20. november 2023, ob 13.00 uri, predavalnica Levant 2
O PREDAVATELJICI
Jasna Kralj Pavlovec je gostujoča predavateljica na Fakulteti za dizajn od leta 2019; pred tem pa je bila docentka za predmetno področje Oblikovanje in notranja oprema, nosilka več predmetov na 1. In 2. stopnji študija Univerze na Primorskem, Fakultete za dizajn – UP_FD, predstojnica Katedre za notranjo opremo, pro-dekanja za mednarodno dejavnost na UP_FD in soustanoviteljica mednarodne visokošolske študijske on-line platforme Border Crossing (ZDA, Škotska, Slovenija). V času zaposlitve na Fakulteti za dizajn je poleg rednega pedagoškega dela vodila številne mednarodne in domače delavnice; kot vabljeni predavatelj je predavala na univerzah v Evropi in ZDA; kot mentor diplomskih in magistrskih nalog je sledila in pomagala številnim diplomantom na njihovi ustvarjalno – poslovni poti.
Jasna Kralj Pavlovec, magistrica znanosti s področja arhitekture, je končala izobraževanje na Univerzi v Ljubljani, Fakulteti za arhitekturo in na Erasmus University, The Institute for Housing in Urban Development Studies v Rotterdamu.
Leta 2018 se je vrnila k izvoru in esenci svojega oblikovalskega poklica, k oblikovanju notranjih prostorov. Vsa njena dela načrtno sledijo humanistični filozofiji oblikovanja in globokemu osebnemu zavedanju, da oblikujemo in posegamo v prostor zavestno ter subtilno, v odnosu do narave, urbanih danosti, ki tam že so, in v iskrenem spoštovanju človeka kot posameznika in kot del družbe.