Z okroglo mizo o vlogi klasične izobrazbe v dobi umetne inteligence ob 16.30 se bodo v Parku Finžgarjevega doma na Opčinah začeli Študijski dnevi Draga. Na temo Vergilij versus ChatGPT bodo spregovorili:
- prof. dr. Marko Marinčič, redni profesor za rimsko in grško književnost na Oddelku za klasično filologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani,
- dr. Tina Paljk, razvojna inženirka pri podjetju Pipistrel Vertical Solutions, kjer je zaposlena v Laboratoriju za napredne letalske rešitve in
- prof. dr. Ernest Ženko, redni profesor za filozofijo kulture in znanstvenih svetnik na Univerzi na Primorskem, ki je med drugim tudi vodja delovne skupine za ustanovitev Centra za umetno inteligenco na Univerzi na Primorskem ter član delovne skupine za umetno inteligenco Evropskega združenja univerza (EUA).
Srečanje bo povezovala izr. prof. dr. Jadranka Cergol, predavateljica na Oddelku za italijanistiko na Fakulteti za humanistične študije UP.
Z dinamično debato med prodornim klasičnim filologom, visokotehnološko raziskovalko mlade generacije in vsestransko razgledanim filozofom želijo z različnih zornih kotov poglobiti vprašanje, ali ima učenje raznih zgodovinskih obdobij ter posebej antike sploh še smisel, če nam generativna umetna inteligenca lahko postreže odgovore na zlatem pladnju. Vprašali se bodo, kaj poznavanje zgodovinske misli in še posebej antične lahko dobrega prispeva današnji tehnologizirani in globalizirani družbi. Mar nima prav v antiki korenine evropska civilizacija, ki je osvojila svet in v kateri sta se rodili znanost in tehnologija, z umetno inteligenco vred?