Antropologija

Univerzitetni študijski program 1. stopnje

Domov 5 Dodiplomski študij 5 Antropologija

Predstavitev študija

Program se izvaja v slovenskem ali angleškem jeziku!

Program temelji na socialno ter kulturno-antropološkem znanju o družbi in kulturi, ki jo razumemo prvenstveno kot obliko človeškega vedenja v interakciji z drugimi ljudmi. Antropologija zajema spoznanja o preteklem in sodobnem načinu življenja različnih družbenih skupin, njihovih oblik organizacije, struktur, sistemov ter različnih procesov (kulturna adaptacija, asimilacija itn.).

Kot primerjalna disciplina je orientirana tudi interdisciplinarno, saj se povezuje s študijem migracij ter spremenjenih prostorov, navad, identitet ter vedenjskih praks. Odziva se na dogajanja sodobnega sveta v različnih družbenozgodovinskih okoljih: na »slovenskem etničnem ozemlju«, v Sredozemlju (Istri), Evropi, od drugih celin pa predvsem z raziskavami staroselcev v Ameriki. Študentje se spoznavajo s terenskim delom in sodelujejo pri različnih raziskovalnih projektih. Osnovna podpora študiju so veščine antropološkega raziskovalnega dela, ki se giblje med kabinetnim delom in terenskim raziskovanjem, od opazovanja z udeležbo, intervjujev in drugih tehnik, pomebnih za razumevanje družbeno političnih in ekonomskih procesov sodobnega in preteklega sveta.

Predmetnik

Opisi predmetov

Oddelek za antropologijo

Informacije o študijskem programu

Naziv in raven kvalifikacije

diplomirani antropolog (UN) in … oz. diplomirana antropologinja (UN) in … ; okrajšava: dipl. ant. (UN)

7 (SOK), 6 (EOK), prva stopnja

Trajanje in kreditne točke

Program traja 3 leta, študent pridobi 180 ECTS (60 za letnik).

Študijsko področje (KLASIUS-P-16)

0314 sociologija in študiji kultur

Pogoji za vpis v študijskem letu 2024/2025

Kandidat si ob prijavi izbere dva dvopredmetna študijska programa, možna pa je tudi kombinacija dvopredmetnega študijskega programa z dvopredmetno smerjo enega od razpisanih študijskih programov fakultete. Pomembno je, da izpolnjuje pogoje za vpis v oba.

V univerzitetni dvopredmetni študijski program Antropologija se lahko vpiše:

a) kdor je opravil splošno maturo,

b) kdor je opravil poklicno maturo v kateremkoli srednješolskem programu in izpit iz enega od predmetov splošne mature; izbrani predmet ne sme biti predmet, ki ga je kandidat že opravil pri poklicni maturi,

c) kdor je pred 1. 6. 1995 končal katerikoli štiriletni srednješolski program.

 

Pogoji za izbiro v primeru omejitve vpisa:

kandidati iz točk a) in c ) bodo izbrani glede na:

  • splošni uspeh pri splošni maturi oz. zaključnem izpitu 70 % točk,
  • splošni uspeh v 3. in 4. letniku 30 % točk;

kandidati iz točke b) bodo izbrani glede na:

  • splošni uspeh pri poklicni maturi 40 % točk,
  • splošni uspeh v 3. in 4. letniku 30 % točk,
  • uspeh pri maturitetnem predmetu 30 % točk.
Pogoji za vpis v študijskem letu 2025/2026

V univerzitetni dvopredmetni študijski program Antropologija se lahko vpiše:

a) kdor je opravil splošno maturo;

b) kdor je opravil poklicno maturo v enem od štiriletnih srednješolskih programov, ki se:
– po klasifikaciji KLASIUS-P-16 uvršča v široko področje 03, ali
– po klasifikaciji FORD 5, ali
– po klasifikaciji ARRS 6, ali
– po klasifikaciji CERIF H ali S;

in je opravil izpit iz enega od predmetov splošne mature: geografija, sociologija, zgodovina, ekonomija, filozofija, psihologija, umetnostna zgodovina, zgodovina in teorija gledališča in filma; izbrani predmet ne sme biti predmet, ki ga je kandidat že opravil pri poklicni maturi;

c) kdor je pred 1. 6. 1995 končal katerikoli štiriletni srednješolski program.

Takšni pogoji za vpis so bili določeni glede na določbo 38. člena Zakona o visokem šolstvu, da mora biti program za pridobitev srednje strokovne izobrazbe z istega strokovnega področja kot univerzitetni študijski program, v katerega se vpisujete. V prevajalniku programov https://www.upr.si/si/studij–vpis/dodiplomski-studij/prevajalnik-srednjesolskih-in-univerzitetnih-programov/  lahko enostavno preverite skladnost univerzitetnega študijskega programa UP z vašim srednješolskim strokovnim ali poklicno-tehniškim programom.  

Prijava za vpis v višji letnik (po merilih za prehode oziroma pod pogoji za hitrejše napredovanje)

Prijavni roki so objavljeni v točki »1.3. Prijava za vpis v višji letnik (po merilih za prehode oziroma pod pogoji za hitrejše napredovanje)«, način prijave pa v točki »3. Način prijave« Skupnih določb razpisa.

Kandidat lahko prehaja iz enega v drugi študijski program pod pogoji, določenimi s študijskim programom v skladu z Zakonom o visokem šolstvu oziroma Merili za prehode med študijskimi programi.

Za prehod med študijskimi programi se šteje prenehanje kandidatovega izobraževanja v študijskem programu, v katerega se je vpisal, in nadaljevanje izobraževanja v novem študijskem programu. Pri prehodih med programi se upošteva doseženo število ECTS, ter skladnost in sorodnost predmetnikov študijskih programov.

Kandidat lahko prehaja v študijski program, če so izpolnjeni naslednji pogoji:

  • kandidat izpolnjuje pogoje za vpis v študijski program;
  • senat fakultete ali s strani senata pooblaščeno delovno telo senata, tj. pristojna komisija UP FHŠ, oceni, da se kandidatu lahko prizna vsaj polovica obveznosti po ECTS s predhodnega študijskega programa, ki se nanašajo na obvezne predmete študijskega programa, v katerega kandidat prehaja;

študijska programa ob zaključku študija zagotavljata pridobitev primerljivih kompetenc oziroma učnih izidov.

Po merilih za prehode se lahko vpiše tudi kandidat sorodnega študijskega programa v tujini, ki mu je bila, skladno z zakonom, v postopku priznavanja tujega izobraževanja priznana pravica do nadaljevanja študija v univerzitetnem študijskem programu.

Individualne vloge za vpis po merilih za prehode obravnava pristojna komisija UP FHŠ, ki pri obravnavi poleg sorodnega področja upošteva tudi primerljivost študijskih programov v skladu z Merili za prehode med študijskimi programi. Pristojna komisija lahko kandidatu določi tudi diferencialne izpite.

V primeru omejitve vpisa bodo kandidati izbrani glede na povprečno oceno vseh opravljenih študijskih obveznostih na prvem študijskem programu. Kandidatu se izpiti, ki jih je opravil na predhodni stopnji izobraževanja, priznajo na podlagi predložitve učnega načrta predmetov. Sklep o priznavanju izpitov na predlog oddelka sprejme senat fakultete ali s strani senata pooblaščeno delovno telo senata, tj. pristojna komisija fakultete. Število razpisanih vpisnih mest za nadaljevanje študija v višjem letniku po merilih za prehode se omeji s številom razpisanih vpisnih mest za 1. letnik.

Pridobljene kompetence in znanja

Program ponuja temeljna socialna in kulturnoantropološke ter etnološke vsebine o kulturi, družbi in človeku, s pomočjo zgodovinskega in primerjalnega pristopa k različnim družbenim procesom. Pridobljena antropološka in etnološka znanja omogočajo razumevanje življenjskih stilov in kultur družbenih in etničnih skupin v družbenozgodovinskih okoliščinah, ki živijo v različnih regijah in kontinentih. Program omogoča nadaljevanje študija na 2. stopnji na področju humanistike in družboslovja.

Posamezne pridobljene kompetence:

  • sposobnost logičnega, abstraktnega, analitičnega in sintetičnega mišljenja,
  • sposobnost samostojnega in timskega raziskovalnega dela,
  • sposobnost celovite (holistične) obravnave problemov, družbenih in kulturnih pojavov, procesov in struktur,
  • usposobljenost za kritično presojo pisnih in ustnih virov, informacij in analize družbenih/kulturnih fenomenov, sposobnost oblikovanja samostojnih znanstvenih besedil (člankov, referatov, razprav itd.),
  • usposobljenost za opravljanje samostojnega znanstvenega dela na področju antropologije, etnologije in drugih humanističnih in družboslovnih ved ter za strokovno delo v širši družbi.
Možnosti zaposlitve

Zaradi pestrega spektra znanja o sodobni in pretekli kulturi iz različnih regionalnih območij (Evropa, Ameriki, Mediteran) so študentje usposobljeni za številne zaposlitve v javnem in gospodarskem sektorju, na področjih raziskovanja, turizma, dediščine, diplomacije in drugih, ki potrebujejo antropološka/etnološka znanja o človeku in družbi, kjer lahko opravljajo strokovne manj zahtevne naloge.

  • Strokovni sodelavec v javnem in gospodarskem sektorju,
  • raziskovalec in predavatelj v univerzitetnih in raziskovalnih ustanovah,
  • predavatelj na gimnazijski stopnji,
  • zaposleni v turizmu,
  • zaposleni v diplomaciji,
  • aplikativni antropolog: strokovnjak za projekte, povezane z družbo, kulturo in gospodarstvom,
  • strokovni sodelavec v zdravstvenih, socialnih, medijskih, kulturnih in drugih ustanovah vladnega ali nevladnega sektorja.

Že v času študija kulturnih študijev in antropologije na Fakulteti za humanistične študije v Kopru sem spletla raziskovalne vezi, ki me krepijo še danes. Vpliv na moje zdajšnje delo pa je imel tudi oseben način podajanja znanja tamkajšnjih predavateljic in predavateljev. Zanje sem namreč zmeraj bila Daša, s čimer so prepoznali mojo individualnost in z njo zvezane partikularne interese.

DAŠA LIČEN

Diplomantka programa kulturni študiji in antropologija, 1. stopnja, raziskovalka, antropologinja

Te morda zanima drug program?

Skip to content