Slovenistika

Dvopredmetna študijska smer 1. stopnje

Domov 5 Dodiplomski študij 5 Slovenistika-dvopredmetna

Študij slovenistike na UP FHŠ ponuja visoko stopnjo zaposljivosti že po prvi stopnji študija in raznolik nabor zaposlitvenih možnosti (šolstvo, mediji, jezikovne šole, javne ustanove, PR idr.). Posebnost programa so majhne študijske skupine in individualen pristop k študentom, poleg klasičnega slovenističnega znanja pa je velik poudarek na uporabnem znanju. Z obveznimi predmeti v tretjem letniku se študenti izobrazijo za lektoriranje ter poučevanje slovenščine za tujce, slednje s sodelovanjem pri individualnem in skupinskem poučevanju tujih študentov na Univerzi na Primorskem. Posebnost programa je usposabljanje za delovanje na področju namiznega založništva: v okviru specializiranih predmetov v zadnjih dveh letnikih in obvezne prakse na založbi se usposobijo za samostojno uredniško delo, oblikovanje tiskov ipd. Med študijem je omogočeno sodelovanje pri številnih projektih in ustanovah (npr. Radio Koper, Univerzitetna založba) in strokovno izpopolnjevanje prek študentskega dela. Bogat in raznolik predmetnik dopolnjujejo gostujoča predavanja in terenske vaje/ekskurzije.

Predmetnik

Opisi predmetov

Oddelek za slovenistiko

Informacije o študijskem programu

Naziv in raven kvalifikacije

diplomirani slovenist (UN) oz. diplomirana slovenistka (UN); okrajšava: dipl. slov. (UN)

7 (SOK), 6 (EOK), prva stopnja

Trajanje in kreditne točke

Program traja 3 leta, študent pridobi 90 ECTS (30 za letnik).

Študijsko področje (KLASIUS-P-16)

0232 književnost in jezikoslovje

Pogoji za vpis v študijskem letu 2024/2025

V univerzitetni študijski program Slovenistika se lahko vpiše:

a) kdor je opravil splošno maturo,

b) kdor je opravil poklicno maturo v kateremkoli srednješolskem programu in izpit iz enega od predmetov splošne mature; izbrani predmet ne sme biti predmet, ki ga je kandidat že opravil pri poklicni maturi,

c) kdor je pred 1. 6. 1995 končal katerikoli štiriletni srednješolski program.

 

Pogoji za izbiro v primeru omejitve vpisa:

kandidati iz točk a) in c) bodo izbrani glede na:

  • splošni uspeh pri splošni maturi oz. zaključnem izpitu 70 % točk,
  • splošni uspeh v 3. in 4. letniku 30 % točk;

kandidati iz točke b) bodo izbrani glede na:

  • splošni uspeh pri poklicni maturi 40 % točk,
  • splošni uspeh v 3. in 4. letniku 30 % točk,
  • uspeh pri maturitetnem predmetu 30 % točk.
Pogoji za vpis v študijskem letu 2025/2026

V univerzitetni študijski program Slovenistika se lahko vpiše:

a) kdor je opravil splošno maturo;

b) kdor je opravil poklicno maturo v enem od štiriletnih srednješolskih programov, ki se:
– po klasifikaciji KLASIUS-P-16 uvršča v široko področje 02; ali
– po klasifikaciji FORD 6; ali
– po klasifikaciji ARRS 6; ali
– po klasifikaciji CERIF H;

in je opravil izpit iz enega od predmetov splošne mature: angleščina, francoščina, grščina, italijanščina, latinščina, nemščina, ruščina, sociologija, filozofija, zgodovina, geografija, psihologija, slovenščina kot drugi jezik (gimnazija z italijanskim učnim jezikom na narodnostno mešanem območju Slovenske Istre); izbrani predmet ne sme biti predmet, ki ga je kandidat že opravil pri poklicni maturi;

c) kdor je pred 1. 6. 1995 končal katerikoli štiriletni srednješolski program.

Takšni pogoji za vpis so bili določeni glede na določbo 38. člena Zakona o visokem šolstvu, da mora biti program za pridobitev srednje strokovne izobrazbe z istega strokovnega področja kot univerzitetni študijski program, v katerega se vpisujete. V prevajalniku programov https://www.upr.si/si/studij–vpis/dodiplomski-studij/prevajalnik-srednjesolskih-in-univerzitetnih-programov/  lahko enostavno preverite skladnost univerzitetnega študijskega programa UP z vašim srednješolskim strokovnim ali poklicno-tehniškim programom.  

Ocenjevanje in napredovanje

Uspeh na izpitu se ocenjuje z ocenami: 10 (odlično); 9 (prav dobro: nadpovprečno znanje, vendar z nekaj napakami); 8 (prav dobro: solidni rezultati); 7 (dobro); 6 (zadostno: znanje ustreza minimalnim kriterijem); 5–1 (nezadostno). Kandidat uspešno opravi izpit, če dobi oceno od zadostno (6) do odlično (10).

Pridobljene kompetence in znanja

Cilj študijskega programa je izoblikovanje diplomantov s splošno slovenistično izobrazbo, kar pomeni, da si pridobijo strokovno in poglobljeno znanje o razvoju in sedanjem stanju slovenskega jezika, književnosti in na tej podlagi, tudi kulture. Ob tem pa se usposobijo tudi za poklicno delovanje kot lektorji oziroma za delo v založništvu ali se pripravijo za nadaljevanje študija na pedagoškem drugostopenjskem študiju.

Splošne kompetence

Samostojen študij
Usposobljenost za samostojen študij, presoja ter razlaganje in vrednotenje sodobnih slovenskih jezikovnih in literarnih pojavov ter jezikoslovnih in literarnih tokov v evropskem in svetovnem družbenem kontekstu.

Samostojna uporaba slovenističnih in drugih virov
Usposobljenost za samostojno uporabo slovenističnih in drugih virov ter literature za teoretično in praktično delo na področju slovenistike ter širše.

Zmožnost kritične presoje
Zmožnost kritične presoje virov in informacij oziroma jezikovnih in literarnih pojavov in v tem smislu sposoben oblikovati samostojno pisno besedilo (strokovni oziroma poljudni članek, referat, razprava itd.).

Obvladovanje slovenistične stroke
Obvlada osnovno filozofijo, dileme in perspektive slovenistične stroke ter slovenistične raziskovalne in interpretativne metode.

Interdisciplinarnost
Usposobljenost za spoznavanje in interdisciplinarno uporabo slovenistiki sorodnih ved in študijskih področij.

Kritična presoja ter reševanje strokovnih in praktičnih vprašanj
Usposobljenost za kritično presojo in reševanje strokovnih in praktičnih vprašanj s področja slovenske jezikovne in kulturne politike v sodobni slovenski družbi in tudi širše.

Predmetno-specifične kompetence

Poglobljeni vpogled v slovenski jezik
Strokovno poglobljeni vpogled v pretekli in sodobni razvoj ter stanje slovenskega jezika ob ustreznem poznavanju jezikoslovnih teorij 20. stoletja in soočanju slovenskega jezika s slovanskimi, romanskimi in germanskimi jezikovnimi pojavi.

Pregled slovenske književnosti
Pregled slovenske književnosti v njenem razvoju od začetkov do neposredne sodobnosti ob ustreznem poznavanju svetovne književnosti in literarne teorije.

Poznavanje ključnih prelomnic v zgodovini slovenskega jezika in književnosti
Poznavanje ključnih prelomnic v zgodovini tako slovenskega jezika kot književnosti z ozirom na ključne kulturno-umetniške tokove Evrope in Sredozemlja.

Jezikovne, literarne in druge kulturološke posebnosti slovenskih obmejnih in kulturno stičnih področij
Razumevanje jezikovnih, literarnih in drugih kulturoloških posebnosti slovenskih obmejnih in kulturno stičnih področij, s posebnim poudarkom na prostoru med Alpami in Jadranom.

Ključni elementi slovenske kulture
Poznavanje nekaterih ključnih elementov slovenske kulture z zgodovinskih, geografskih in antropoloških oz. kulturoloških vidikov.

Nova raziskovalna področja jezikoslovja in književnosti
Poznavanje nekaterih novih raziskovalnih področij na jezikovnem in literarnem področju, ki še posebej poudarjajo družbeno razsežnost in vpetost slovenske književnosti v sodobno družbo.

Samostojna uporaba virov
Sposobnost za samostojno uporabo zgodovinskih, teoretičnih in materialnih virov ter informacijsko-komunikacijske tehnologije na področju slovenistike oziroma, točneje, jezikoslovja, literarne zgodovine in literarne teorije.

Možnosti zaposlitve

Študijski program študentom poleg splošne slovenistične izobrazbe s področja jezika in književnosti ponuja tudi uporabna znanja. Z obveznimi predmeti v tretjem letniku se izobrazijo za lektoriranje, poučevanje slovenščine za tujce in delovanje na področju namiznega založništva.

Študij poteka v manjših skupinah, je prilagojen posamezniku, poteka pa tudi na terenu. Študenti sodelujejo pri projektih, udejstvujejo pa se lahko tudi v novinarskem delu ali kot napovedovalci v medijskih hišah, kot sta Radio Slovenija (Koper) in Radio Capris.

Diplomantje bodo lahko delovali kot pisci besedil, moderatorji, lektorji, novinarji, uredniki ali oblikovalci tiskovin in učitelji slovenščine za tujce v:

  • časopisnih, televizijskih in radijskih uredništvih,
  • v namiznem in digitalnem založništvu,
  • v klasičnem založništvu, oglaševalskih agencijah, kulturnih ustanovah (npr. v gledališču, knjižnicah …),
  • v turizmu in drugih gospodarskih panogah,
  • kot predstavniki za stike z javnostmi,
  • v jezikovnih šolah
  • za učiteljsko delo v osnovnih in srednjih šolah (ob ustreznem nadaljevanju študija na drugostopenjskem programu).

Zaposlena sem kot novinarka na Primorskih novicah. Pri študiju slovenistike na FHŠ mi je bil všeč pester nabor izbirnih predmetov, širina znanja, ki smo jo pridobivali na vseh ravneh, in strokovnost profesorjev. Za najlepše spomine na čas študija pa so poskrbeli še večinoma sončni in topli dnevi, bližina morja, mediteranski pridih na vsakem koraku in dobra ‘klapa’ z vseh koncev Slovenije.

ANA CUKJATI

Diplomantka študija Slovenistike, novinarka

Dodiplomski študijski programi

Skip to content