Domov 5 Dogodek 5 Babištvo nekoč in danes: okrogla miza in spominski klepet

Babištvo nekoč in danes: okrogla miza in spominski klepet

28. avgusta, 2024

Ob mednarodnem dnevu prve pomoči Univerza na Primorskem pripravlja dogodek z naslovom Babištvo nekoč in danes, v okviru katerega bodo predstavljeni pomembni mejniki, ki so zaznamovali poklic babištva. Zainteresirani se bodo lahko v sredo, 11. septembra, udeležili ogleda krajšega dokumentarnega filma, okrogle mize o babištvu kot poklicu in spominskega pogovora o delu babic v stari koprski porodnišnici, ki je skoraj 50 let domovala v stavbi nekdanjega servitskega samostana.

Babištvo je bilo v Slovenski register dediščine vpisano decembra 2021, dve leti kasneje pa po večnacionalni nominaciji na Unescov seznam kot nesnovna dediščina človeštva. Med državami, ki so ta predlog podale, so bile poleg Slovenije še Kolumbija, Ciper, Nemčija, Kirgizistan, Luksemburg, Nigerija in Togo.

Zaradi pomembnosti babiškega poklica – babica je namreč prva, ki človeku ob prihodu na svet nudi pomoč – Center znanosti, Fakulteta za humanistične študije in Fakulteta za vede o zdravju Univerze na Primorskem v sodelovanju z UNESCO Katedro za interpretacijo in izobraževanje za spodbujanje celostnih pristopov k dediščini organizirajo dogodek, ki bo povezal stroko in javnost, preteklost s sedanjostjo ter spomine s slikami in besedami.

Prvi del dogodka bo potekal v predavalnici Burja 1 na Fakulteti za humanistične študije Univerze na Primorskem. Obiskovalci si bodo ob 11. uri najprej ogledali dokumentarni film, ki nosi naslov Babištvo. Ogledu krajšega filma bo ob 11.20 sledila okrogla miza na temo Babištvo kot poklic in dediščina, ki je namenjena strokovni in drugi zainteresirani javnosti. Na debati, ki jo bo moderirala doc. dr. Neža Čebron Lipovec z UP FHŠ, bodo sodelovali dr. Zalika Drglin (Nacionalni inštitut za javno zdravje), Špela Spanžel (generalna direktorica Direktorata za kulturno dediščino), Saša Matko (predsednica Sekcije medicinskih sester in babic pri Zbornici zdravstvene in babiške neke Slovenije), Tamara Bači (Splošna bolnišnica Izola) in izr. prof. Mirko Prosen (UP FVZ).

Na drugi del dogodka, ki se bo odvijal v popoldanskih urah v Servitskem samostanu, so vabljeni vsi, ki želijo deliti svoje dragocene spomine, povezane z babiškim poklicem in nekdanjo koprsko porodnišnico. Ob 15. uri bo potekal spominski pogovor o delu babic v stari koprski porodnišnici. Sodelovale bodo doc. dr. Neža Čebron Lipovec, Isabel Goja in vabljene babice, ki so nekoč opravljale ta poklic ali pa so še vedno delovno aktivne. Pogovor bo moderirala Mirella Baruca (UP).

Udeležba je zaradi omejenega števila mest možna le ob predhodni prijavi prek spletnega obrazca, ki ga najdete TUKAJ. Celodnevni dogodek poteka v slovenskem jeziku.

Dogodek je organiziran v okviru aktivnosti razvoja vsebin zelenega prehoda v okviru Centra znanosti UP projekta Zelena, digitalna in vključujoča Univerza na Primorskem (GDI UP). Cilj pilotnih projektov je opremljanje študentov s kompetencami za zelen in digitalen prehod v Družbo 5.0. Dogodek bo obenem del programa ob 1500. obletnici mesta Koper.

L’ostetricia passato e presente

Siamo lieti di invitarvi all’evento “L’ostetricia di una volta e di oggi”, che si terrà l’11 settembre, Giornata internazionale del primo soccorso, e sarà anche uno dei tanti eventi che si svolgeranno nell’ambito del 1500° anniversario di Capodistria.

QUANDO? Mercoledì 11 settembre 2024, dalle 11.00 alle 17.00.

DOVE? UP FHŠ, Convento dei Serviti, Capodistria.

Iscrizione all’evento al link QUI.

L’evento si terrà in lingua slovena/italiana.

Per saperne di più

L’evento è organizzato nell’ambito delle attività di sviluppo dei contenuti per la transizione verde del progetto Green, Digital and Inclusive University of Primorska (GDI UP) del Centro di Scienze UP, con l’obiettivo di dotare gli studenti delle competenze necessarie per una transizione verde e digitale verso la Società 5.0.

Zadnji dogodki

Služba za promocijo in vseživljenjsko učenje

Univerza na Primorskem Fakulteta za humanistične študije
Titov trg 5, 6000 Koper