V torek, 3. 10., smo imeli namreč redko priložnost, da smo v koprski Taverni prisluhnili izjemnemu orkestru z Univerze v Nanjingu, ene najuglednejših univerz na Kitajskem. Na z rdečimi lampijoni okrašenem odru so nastopili mladi, nadobudni glasbeniki, ki so občinstvo navdušili z izvajanjem svoje tradicionalne glasbe in hkrati predstavili nekaj tradicionalnih kitajskih glasbil. Poglede gledalcev so gotovo ujele tudi nam nevsakdanje elegantne obleke nastopajočih, vsi prisotni pa smo nedvomno začutili predvsem močno predanost, strast in ljubezen, ki jo nanjinški študentje gojijo do glasbene umetnosti.
Koncert je v sodelovanju s partnerskim Konfucijevim inštitutom v Ljubljani organizirala Konfucijeva učilnica Koper UP, ki deluje pod vodstvom izr. prof. dr. Neve Čebron. Namen dogodka je bil krepiti mednarodno prijateljsko sodelovanje, spodbuditi medsebojno razumevanje in, seveda, prek glasbe predstaviti lepoto Daljnega vzhoda, kar je nastopajočim odlično uspelo. Vse kaže, da glasba res ne pozna meja.
Piše: Maj Matias Strle
O nankinškem študentskem orkestru
Orkester tradicionalne kitajske glasbe Univerze v Nanjingu, ustanovljen leta 1996, sestavljajo dodiplomski in podiplomski študenti različnih družboslovnih smeri Univerze v Nanking, vodi pa jih dirigentka ZHANG Jingbo. Orkester ima celoten spekter glasbil in sicer godala, brenkala, pihala in tolkala ter večinoma izvaja tradicionalno klasično kitajsko glasbo v sklopu nastopa celega orkestra ali solo nastopov virtuozov in skupine izvajalcev.
Od ustanovitve je orkester izvedel že skoraj 1 000 nastopov in posamezni glasbeniki pa so za orkester napisali več kot 1 000 lastnih skladb. Nastopili so tudi na kitajskem nacionalnem glasbenem festivalu ter več kot 100 univerzah, srednjih šolah in v lokalnih skupnostih v provinci Jinagsu in širše po Kitajski. Večkrat je bil orkester uvrščen med deset najboljših izvajalcev na tekmovanjih instrumentalne glasbe, požel je že več kot 20 nagrad.
Zaradi odličnega izvajanja tradicionalne kitajske glasbe je orkester gostoval v Združenih državah Amerike, Veliki Britaniji, Nemčiji, Rusiji, Kanadi, Avstraliji, Čilu, Peruju, Japonskem, Južni Koreji, Singapuru, Maleziji in v drugih državah, kot tudi na Tajvanu, v Hongkongu, na Macau in v drugih kitajskih regijah. Kot eden najboljših univerzitetnih orkestrov od leta 2009 redno gostuje v različnih Konfucijevih inštitutih in učilnicah po vsem svetu.
Prireditve v Taverni se je udeležilo več kot 100 ljubiteljev glasbe. Nastop gostujočega orkestra je navdušil obiskovalce in zbudil veliko zanimanja za kulturo daljnega vzhoda.