Projekt Etnografija tišin(e) (ARIS J6-50198) poteka pod vodstvom Fakultete za humanistične študije UP in raziskuje kolektivne spomine ter tišine na t. i. istrski eksodus. Cilj raziskave je bolje razumeti, kako se ti spomini in tišine oblikujejo v različnih družbenih kontekstih.
Istrski eksodus, ki označuje množični odhod prebivalcev Istre po drugi svetovni vojni, je v številnih skupnostih pustil globok pečat. Pogosto pa so se oblikovale kolektivne tišine – nezmožnost ali nepripravljenost govoriti o težkih izkušnjah. Raziskovalni projekt, ki ga vodi izr. prof. dr. Hrobat Virloget, se osredotoča prav na te tišine. S pomočjo etnografskih metod raziskuje, kako spomini na eksodus preživljajo skozi generacije ter kako tišina oblikuje identitete in pripadnost teh skupnosti.
Avstralija, kjer trenutno izvaja raziskavo, je ena izmed destinacij, kamor so se preselili številni Istrani, ki so iskali boljšo prihodnost po travmatičnih izkušnjah razmejitve in političnih sprememb. Pred začetkom terenskega dela je bilo potrebno vzpostaviti tesne stike s skupnostmi v Avstraliji, kar je vključevalo dolgotrajno pripravo in vzpostavitev zaupanja. V nekaterih skupnostih so jo pričakali odprtih rok, v drugih pa je bilo še vedno čutiti molk in zadržanost glede preteklosti.
Delo raziskovalke je že pritegnilo pozornost številnih radijskih postaj, tako v Sloveniji kot v Avstraliji, kjer je že spregovorila o svojem delu. Sodelovala bo tudi v več italijanskih radijskih oddajah, kjer bo podrobneje predstavila izsledke svoje raziskave.