Domov 5 Raziskovanje 5 Inštitut za arheologijo in dediščino 5 Izr. prof. dr. Martina Blečić Kavur gostovala na Univerzi v Sarajevu

Izr. prof. dr. Martina Blečić Kavur gostovala na Univerzi v Sarajevu

29. novembra, 2024

V petek, 22. novembra, je izr. prof. dr. Martina Blečić Kavur kot vabljena predavateljica gostovala na Univerzi v Sarajevu, in sicer na Filozofski fakulteti. Obisk v Sarajevu je potekal v okviru projektov ARIS, in sicer Od morja do morja (ARIS N6-0297) in Osor onkraj mita (ARIS N6-0292). Obisk je bil pomemben tudi z vidika izmenjave znanstvenih spoznanj med raziskovalci s področja arheologije in zgodovine v regiji ter utrjevanja mednarodnih raziskovalnih povezav.

Kasno brončanodobne ostave metalnih predmetov

Predavateljica je gostovala na Oddelku za arheologijo in na Oddelku za zgodovino, in sicer za prvo in drugo stopnjo študija pri predmetih, ki jih vodita prof. dr. Adnan Busuladžić in izr. prof. dr. Amra Šačić Beća. V predavanju, ki ga je naslovila Kasno brončanodobne ostave metalnih predmeta od »Panonskog« do Jadranskog mora, je študentom arheologije in zgodovine predstavila nove rezultate svojih raziskav v okviru aktivnosti mednarodnega projekta Od mora do morja: Kontinuiteta in spremembe med bronasto in železno dobo na ozemlju med Jadranom in Panonsko nižino. Poseben poudarek je bil na vrednotenju depojskih in posameznih kovinskih najdb na območju severnega Jadrana in njegovega zaledja v družbenem in ideološkem konceptu, na osnovi interdisciplinarnih raziskav kroženja predmetov, surovin in tehnologij.

Osor in kulturne dinamike Jadrana

V okviru drugega predavanja z naslovom Osor u kontekstu željeznodobnih kulturnih dinamika staroga svijeta, je predstavila problematiko družbenih in kulturnih dinamik na Jadranu v zadnjem tisočletju pr. n. št. Raziskovalno pozornost je posvetila vlogi mesta Osor na otoku Cresu, oziroma fenomenu otoka in otočnosti v povezavi z kopenskim prostorom severnega Jadrana kot tudi v odnosu do sredozemskih civilizacij na jugu na osnovi ohranjene in analizirane materialne kulture.

Skip to content