Domov 5 Obvestila 5 Jutri bomo na UP FHŠ gostili mednarodni kolokvij SloveNile

Jutri bomo na UP FHŠ gostili mednarodni kolokvij SloveNile

24. oktobra, 2024

Fakulteta za humanistične študije UP bo jutri, 25. oktobra, gostiteljica mednarodnega kolokvija Slovenile III, katerega osrednja tema je raziskovanje dediščine Egipta in nadaljnji razvoj sodelovanja na področju dediščinskih znanosti med Egiptom in Slovenijo. Začetke raziskav dediščine Egipta v Sloveniji bodo sogovorniki predstavili na novinarski konferenci, v nadaljevanju pa se bodo zvrstila številna predavanja.

V okviru jutrišnjega dogajanja bo ob 9.30 v sejni sobi Senata UP najprej potekala novinarska konferenca, na kateri bodo sogovorniki predstavili razvoj raziskav dediščine Egipta:

  • prof. dr. Irena Lazar, dekanja UP FHŠ in predstojnica Unesco katedre,
  • prof. dr. Mohamed Diaa Zain El-Abedeen, predsednik Univerze Ain Shams, Kairo, Egipt,
  • prof. dr. Gina El-Feky, predsednica Egipčanske akademije za znanost in tehnologijo – ASRT, Egipt ,
  • prof. dr. Mamdouh Eldamaty, profesor egiptologije na Fakulteti za arheologijo, Univerza Ain Shams in
  • prof. dr. Abdelrazek Elnaggar, profesor dediščinskih znanosti na Univerzi Ain Shams in raziskovalni sodelavec laboratorija za dediščinsko znanost Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo UL

Udejstvovanje Slovencev na področju raziskovanja dediščine starega Egipta je namreč bilo skozi zgodovino razpršeno in večinoma brez podpore ustreznih institucij. Zaradi tega se egiptologija kot znanost na slovenskih tleh ni sistematično razvila, kljub študiju arheologije. Kljub temu smo Slovenci od srede 19. stoletja dalje aktivno sodelovali pri odkrivanju, dokumentiranju in ohranjanju bogatih kulturnih spomenikov dežele ob Nilu.

Fakulteta za humanistične študije UP se je v raziskovanje dediščine Egipta vključila leta 2006, ko je začela izvajati študijska programa Dediščine in Arheologije. Z ustanovitvijo Unesco katedre za interpretacijo in izobraževanje za spodbujanje celostnih pristopov k dediščini pa smo dobili priložnost, da svoje aktivnosti razširimo tudi v skupini E-RIHS.SI, ki je evropska raziskovalna platforma za dediščinske znanosti.

Iz te podlage in stikov različnih inštitucij iz Slovenije in Egipta je zraslo tesno in aktivno sodelovanje med strokovnjaki iz Egipta in Slovenije, danes oblikovano v Slovenian-Egyptian Heritage Science Platform – SloveNile, katere člani se bodo zbrali na 3. mednarodnem kolokviju.

Program v okviru mednarodnega kolokvija se bo v predavalnici Burja 1 nadaljeval po spodnjem sporedu.

Skip to content