Sodobni način življenja pogosto ne pusti veliko časa za branje. Poleg tega pa nam včasih klasičen format knjige preprosto ne ustreza – črke so premajhne, avtobus se preveč trese ali pa ne moremo na dopust vzeti več knjig. Zvočni format je zato kdaj pa kdaj zelo priročen. Če je zgodba, pesem ali drama ustrezno pripravljena, lahko literarna dela poslušamo, medtem ko se vozimo v službo ali sprehajamo do šole, ko uživamo v razgledu z vrha gore ali zapremo oči po napornem dnevu, ki smo ga preživeli pred računalnikom.
Z namenom, da zgodbe pridejo do širšega občinstva in spet oživijo na našem kulturnem prostoru, so študenti in študentke Oddelka za slovenistiko Fakultete za humanistične študije Univerze na Primorskem pripravili krajše zvočne posnetke zgodb iz zbirk Bogomirja Magajne – Primorske novele (1930) in Povestnice o punčki Maji (1957). Potrudili so se, da se čim bolj vživijo v vloge pripovedovalcev in perspektive likov, tako da verjamemo, da vam bodo posnetki razkrili del čudovitega Magajnovega narativnega sveta. Konec koncev upamo, da vas bodo tudi spodbudili, da se bolj pozanimate o življenju in literarnem opusu tega primorskega pisatelja in zdravnika.
Za odrasle so študenti in študentke pripravili zgodbi iz zbirke Primorske novele. V duhu psihološkega realizma Magajna bralce in bralke popelje v svet blodenj, delikatnih psiholoških stanj in slutenj, njegovi junaki in junakinje pa jim zastavljajo vprašanje, ki je v današnjem času krize duševnega zdravja še posebej aktualno: Kje so pravzaprav meje človekovega trpljenja?
Za otroke (priporočena starost: 5–10 let) so študentke pripravile zgodbe iz zbirke Povestnice o punčki Maji. V štirih zgodbicah bodo bralci in bralke skozi otroške oči odkrili precej drugačen svet – svet, v katerem živijo strašna bitja, kot so pavi, svet, v katerem so igrače ljubosumne in ogledala lažejo, in svet, v katerem se marjetke obnašajo do punčk glede na to, kaj so dobrega ali slabega naredile čez dan …
Projekt so pripravili Maj Matias Strle, Daša Mlakar, Tia Koren, Tanja Žuvela, Arjana Cah, Nala Novak Jarh in Naja Podbrežnik, mentorja pa sta bila doc. dr. Jana Volk in asist. Vanja Petrović.