Marca povsod po svetu, predvsem v frankofonskih državah, pa tudi tistih, v katerih je francoščina morda nekoliko manj razširjena, praznujejo mednarodni dan frankofonije. S ciklom predavanj, ki jih je organiziral Center za jezike Univerze na Primorskem (CJUP) v sodelovanju z Evro-Sredozemsko Univerzo EMUNI, smo ga obeležili tudi na Fakulteti za humanistične študije.
Kot prvi nas je obiskal Hamidou Deme, učitelj angleščine in nemščine z dolgoletnimi izkušnjami iz Francije ter Združenega kraljestva, ki je poslušalcem približal frankofonijo v Senegalu. Virtualno smo se družili tudi s Hassanom Nadirjem Kheirallahom, ki je zbranim predstavil frankofonijo v Egiptu, kjer je trenutno svetovalec za mednarodne odnose na Univerzi v Aleksandriji.
V okviru obeležitve dneva frankofonije je prof. dr. Lucija Čok predstavila Esej o prijateljstvu med Srečkom Kosovelom in Petrom Martincem. Obiskalo nas je tudi pet francoskih študentov iz Lyona, ki so predstavili svoje potovanje s kolesi iz Lyona v Turčijo in nazaj. Z nami se je družil tudi dr. Salvator Žitko, ki je spregovoril o koprsko-tržaških koreninah francoskega pisatelja Paula Valéryja. O frankofoniji v Tuniziji pa je predaval Hatem Atallah, ki se lahko pohvali z bogato kariero v vlogi tunizijskega veleposlanika v več državah sveta.