V začetku leta 2020 so na Pezdirčevi njivi, arheološkem najdišču pri Podzemlju v Beli krajini, kjer so že nekaj let potekala t. i. preventivna izkopavanja pod strokovnim vodstvom dr. Lucije Grahek (Inštitut za arheologijo ZRC SAZU), našli bronasto čelado. Bila je t. i. negovskega tipa, poimenovana po najdišču Negova v Slovenskih goricah, skovana nekako v 4. ali 5. stoletju pr. n. št. Pripadala je uglednemu bojevniku (v čigar grobu so jo tudi našli) in imela je sledove udarca s sekiro – vendar to ni bil vzrok za bojevnikovo smrt, temveč je bila uničena v starodavnem obredu po njegovi smrti. V Sloveniji je bilo doslej odkritih vsega 49 negovskih čelad.
Interpretacija čelade iz Podzemlja je zahtevala interdisciplinarni pristop, v katerem so se povezali strokovnjaki in študenti s področja naravoslovja in humanističnih znanosti. Kulturnozgodovinske vidike so raziskovali študenti arheologije, s konstrukcijo čelade, procesi propadanja v zemlji in najprimernejšimi načini zaščite po izkopu so se ukvarjali njihovi kolegi s področja konservatorstva in restavratorstva. Še natančneje so tehnologijo izdelave preučevali študenti materialov in metalurgije, ki so analizirali kemijsko sestavo in mikrostrukturo čelade ter na ulitih vzorcih bronaste zlitine izvedli kompresijske preizkuse. Študenti grafike so čelado posneli v 3D-tehniki in s 3D-tiskanjem ustvarili osnovo za model odlitka. Zaradi časovnih in denarnih omejitev je bila v okviru projekta dokončana zgolj ulita kopija čelade, v nadaljevanju pa bomo izdelali tudi rekonstrukcijo.
Potem, ko je bila razstava Povrnjeni sijaj prazgodovinskega brona: Negovska čelada iz Podzemlja najprej na ogled v Galeriji Mitnica in Narodnem muzeju Slovenije v Ljubljani, bo vse do 19. februarja na ogled na Fakulteti za humanistične študije Univerze na Primorskem. Ob otvoritvi razstave sta imela dr. Lucija Grahek (Inštitut za arheologijo ZRC SAZU; Skrivnosti Pezdirčeve njive v Podzemlju) in dr. Mitja Petrič (Naravoslovnotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani; Metalurška analiza negovske čelade iz Podzemlja in izdelava replike) gostujoče predavanje. Zbrane sta pozdravili dekanja UP FHŠ prof. dr. Irena Lazar in izr. prof. dr. Martina Blečić Kavur.
Razstava Povrnjeni sijaj prazgodovinskega brona: Negovska čelada iz Podzemlja je nastala v okviru študentskega projekta za trajnostni razvoj 2023 z naslovom Negovska čelada iz Podzemlja – blišč in beda prazgodovinskega brona. Na interdisciplinarnem projektu so sodelovali študenti, raziskovalci in profesorji z Naravoslovnotehniške fakultete, Akademije za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani, Inštituta za arheologijo ZRC SAZU, Inštituta za kovinske materiale in tehnologije, Narodnega muzeja Slovenije in Fakultete za humanistične študije Univerze na Primorskem.
Razstava poteka v okviru projekta Od morja do morja (N6-0297) na Oddelku za arheologijo in dediščino ter Unesco katedre.