Domov 5 Dogodek 5 Geografski večer: Križarjenja skozi oči geografa

Geografski večer: Križarjenja skozi oči geografa

21. oktobra, 2022

Oddelek za geografijo UP FHŠ vas v torek, 25. oktobra 2022, ob 18.00 uri, v okviru Geografskega večera vabi na predavanje prof. dr. Antona Gosarja z naslovom »KRIŽARJENJA SKOZI OČI GEOGRAFA«.

V predavanju se bomo sprehodili skozi zgodovino užitkarskih potovanj z ladjami in se posvetili križarjenju kot najhitreje vzpenjajočem se segmentu turističnega gospodarstva v zadnjih 20. letih. Pred pandemijo se je teh potovanj udeležilo skoraj 30 milijonov potnikov. Ladjarji so leta 2019 z njimi ustvarili 154 milijard dobička, povprečna poraba potnikov v izhodiščnih/končnih pristaniščih pa je presegla 380,00 dolarjev po potniku. Nekatere destinacije so življenjsko odvisne od tovrstne turistične ponudbe. Vzrok za uspeh križarjenj je potrebno iskati v prestižni opremi in udobju ter sprostitvenem programu na skupno 323 tovrstnih ladjah, kakor tudi v privlačnosti 2.219 pristanišč z zaledjem. Predavatelj se je seznanjal s prestižnimi prekooceanskimi ladjami in nekaterimi ladjami za križarjenje ter morskimi potmi, ki so pogosto sledile potem zgodnjih raziskovalcev. Povzel bo izkušnje iz teh potovanj. Geografova radovednost je pretežno usmerjena k naravi in kulturi pokrajine ob ladijskih trasah, v pristaniščih ter v zaledju; manj pozornosti posveča zapeljivim ponudbam ladjarjev na ladjah. Hkrati zahteva geografova ekološka ozaveščenost tudi premislek o obremenitvi okolja, ki ga v tem segmentu turističnega gospodarstva ustvarjajo ladje za križarjenje in njihovi potniki.

Predavanje bo potekalo v hibridni obliki.

Lokacija: Univerza na Primorskem, Fakulteta za humanistične študije, predavalnica Maestral 3, Titov trg 5, Koper.

Zoom povezava: https://upr-si.zoom.us/j/87948622817

Vljudno vabljeni!

Zadnji dogodki

Služba za promocijo in vseživljenjsko učenje