Domov 5 Dogodek 5 Memory of Crimes as the Foundation of National Heritage

Memory of Crimes as the Foundation of National Heritage

15. februarja, 2024

Univerzo na Primorskem bo 21. februarja obiskala dr. Katarzyna Wasiak (Assistant professor Faculty of International Studies and Political Science, University of Łódź, Poljska) in v sklopu programa za poučevanje Erasmus (Erasmus & program for teaching) izvedla predavanje z naslovom “Memory of Crimes as the Foundation of National Heritage”.

Predstavitev se bo odvijala v predavalnici Levant 1 na UP FHŠ od 10:00 do 12:10.

O predstavitvi

Upravljanje kolektivnega spomina in pripovedi o preteklosti je element politike spomina večine držav na svetu. Ta politika se izvaja s pomočjo različnih instrumentov, vključno s tistimi, ki spadajo v katalog pravnih ukrepov in se pogosto kažejo v obliki mnemotehničnega konstitucionalizma. Eden od instrumentov politike spomina so muzeji, ki so z leti postali medij nacionalne identitete. Vpletenost muzejskih pripovedi v politiko državne identitete je posledica soobstoja in celo mešanja diskurzov zgodovine in spomina v javnih predstavitvah preteklosti. Kar se je sprva zdelo ključno za demokratizacijo dostopa do znanja in osvoboditev zgodovine iz okovov togega in hermetičnega profesionalizma, ji je na koncu škodilo. Prenos poudarka z zgodovine na spomin v primeru zgodovinskih muzejev vodi k razstavam, ki so v skladu s specifično vizijo preteklosti in določenih zgodovinskih akterjev.

Zadnji dogodki

Služba za promocijo in vseživljenjsko učenje

Univerza na Primorskem Fakulteta za humanistične študije
Titov trg 5, 6000 Koper