CEEPUS Regionalni program mobilnosti za izobraževanje in usposabljanje v terciarnem izobraževanju (Central European Exchange Program for University Studies) je bil oblikovan leta 1995 in je namenjen vzpostavitvi in spodbujanju mednarodnega sodelovanja med univerzami ter mobilnosti študentov in profesorjev. Znotraj CEEPUS programa od leta 2006 deluje mreža GeoRegNet, ki povezuje oddelke na področju geografije in regionalnega razvoja iz 12 držav Srednje in Jugovzhodne Evrope. V CEPPUS GeoRegNet sta vključena tudi oddelka za geografijo Naravoslovno-matematične fakultete Univerze v Sarajevu in Fakultete za humanistične študije Univerze na Primorskem, ki sta v okviru te mreže med 15. in 20. aprilom 2024 izvedla strokovno ekskurzijo študentov in profesorjev iz Slovenije v Bosno in Hercegovino.
Letošnja šestdnevna ekskurzija po Bosni in Hercegovini je potekala v okviru pedagoške enote Terenski seminar Jugovzhodna Evropa in je vključevala mesto Sarajevo ter območja v jugozahodnem, vzhodnem in osrednjem delu države. Prvi dan so po prihodu v Sarajevo obiskali Oddelek za geografijo Naravoslovno-matematične fakultete Univerze v Sarajevu, kjer so jih sprejeli kolegi profesorji. Predstavili so jih oddelek ter možnosti študija na njihovi fakulteti in predvideni program strokovne ekskurzije. Po obisku fakultete so se odpravili v stari del mesta z Baščaršijo.
Tekom drugega dne so dodobra spoznali geografske in zgodovinske značilnosti Sarajeva, obiskali Narodni muzej Bosne in Hercegovine, popoldne pa se odpravili do Tunela odrešitve (Tunel spasa), kjer so se seznanili z dogajanjem v času zadnje vojne. Tretji dan jih je pot preko Konjica in Jablanice, kjer so si ogledali spomenik Bitke na Neretvi, vodila v Mostar. Sprehodili so se po starem mestnem jedru in čez stari most preko reke Neretve, ki je vpisan na Unesco seznam kulturne dediščine. Pot so nadaljevali proti nekropoli Radimlja, kjer so si ogledali srednjeveške kamnite nagrobne spomenike stečke, ki so prav tako del kulturne dediščine Unesca. Krajši postanek so naredili tudi v naselju Stolac, kjer so si ogledali starejši del naselja.
V programu četrtega dne so bila območja vzhodnega dela Bosne in Hercegovine. Najprej so v Narodnem parku Sutjeska obiskali muzej Bitke na Sutjeski in Hišo spomina (Spomen kuča) s spomenikom 3301 padlim partizanom. Pot so nadaljevali proti Goraždu, kjer so v lokalnem muzeju (Zavičajni muzej) lahko spoznali vsakdanje življenje in zgodovinske artefakte iz časa zadnje vojne. Nazadnje so obiskali še Višegrad in se sprehodili čez Most na Drini, ki je uvrščen na seznam Unescove kulturne dediščine.
Peti dan strokovne ekskurzije je bil namenjen obisku osrednjega dela države. Najprej so se odpravili v mesto Travnik, kjer so si ogledali trdnjavo ter se pogovorili o fizično- in družbenogeografskih značilnostih območja. Pot so nadaljevali v mesto Jajce, v katerem so najprej obiskali tempelj boga Mitre, nato pa so si ogledali trdnjavo s katakombami in drugimi zgodovinskimi zgradbami tega pomembnega mesta ob reki Vrbas in Pliva.
Zadnji dan so pred odhodom v domovino obiskali območje Kraljeve Sutjeske z zanimivo dediščino bosanskih kraljev ter si z daljave ogledali odprti kop premoga pri mestu Kakanj, ki je sicer poznan po termoelektrarni in cementarni. Na poti proti Sloveniji, ki je bila zaradi zastoja še nekoliko dolgotrajnejša kot običajno, so študenti v evalvaciji izkazali zadovoljstvo z izvedbo terenskih vaj in izrazili željo po nadaljnji izvedbi tovrstnih študijskih aktivnosti.
Na strokovni ekskurziji po Bosni in Hercegovini so študenti zahvaljujoč sodelovanju kolegov z Oddelka za geografijo Naravoslovno-matematične fakultete Univerze v Sarajevu dobili podroben vpogled v izbrane geografske in zgodovinske značilnosti tega območja. Bosna in Hercegovina tako bo vsem udeležencem ostala v spominu po bogati zgodovini in kulturi, geografski in biološki raznolikosti ter izjemno gostoljubnih in ponosnih prebivalcih z odličnim smislom za humor.