O migracijah se veliko razpravlja ne le v akademskih krogih, temveč tudi v medijih, ki pa po mnenju strokovnjakov, ki so sodelovali na okrogli mizi, zadevo vedno prikazujejo slabše, kot je v resnici. Pravijo, da so migracije normalen pojav, saj se človeška vrsta seli že od prazgodovine.
Težava, ki so jo omenili, je, da večina migrantov, ki prihajajo v Evropo in iščejo zavetišče in dom, živi v senci. Zaradi sovraštva in strahu se morajo skrivati, dokler ne prispejo v državo, kjer so centri za priseljence. Tako državljani ne pridemo v stik s pravimi ljudmi, temveč zgolj z njihovimi sencami. Izhajajoč iz mitologije so razložili, da je naravni človeški odziv, ko nekaj zaznavamo kot senco, ta, da se tega bojimo in v tem vidimo nekaj slabega. To posledično privede do ksenofobije. Politika in mediji, ki migrante prikazujejo kot kriminalce, razmere še poslabšujejo. Zato mora biti glavni cilj preoblikovanje migrantov iz senc v obraze.
Na okrogli mizi so sodelovali strokovnjaki iz Slovenije, Hrvaške in Italije. Razpravljali so o posebnem položaju Slovenije in Hrvaške na področju migracij, saj sta obe državi večinoma tranzitni in ne ciljni državi. Poudarili pa so, da migracij ne bi smeli obravnavati kot nekaj načelno dobrega ali slabega, temveč bi jih bilo treba normalizirati.
Več o dogodku: https://rb.gy/1qt0x
Piše: Sonja Knežević