Domov 5 Obvestila 5 Vabilo na inavguracijsko predavanje prof. dr. Alenke Janko Spreizer

Vabilo na inavguracijsko predavanje prof. dr. Alenke Janko Spreizer

7. marca, 2025

Vljudno vas vabimo na inavguracijsko predavanje dr. Alenke Janko Spreizer, redne profesorice za področje »Antropologija«, z naslovom »Antropologija Romov in nove smeri v romskih študijih«, ki bo v sredo, 12. marca 2025, ob 14. uri, v predavalnici Maestral 1 na Univerzi na Primorskem Fakulteti za humanistične študije, Titov trg 5, Koper.

Prof. dr. Alenka Janko Spreizer

Dr. Alenka Janko Spreizer je diplomirala leta 1993 in magistrirala leta 1997 na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Doktorirala je na Institutum Studiorum Humanitatis ( ISH) – Fakulteti za podiplomski humanistični študij v Ljubljani leta 2001. Na Univerzi na Primorskem je zaposlena od decembra leta 2003 in sicer na Fakulteti za humanistične študije, kjer je  nosilka in izvajalka temeljnih in izbirnih predmetov v programih antropologije in kulturnih študijev na dodiplomski, magistrski in doktorski stopnji študijskih programov, ki jih je tudi koordinirala. Je avtorica več študijskih gradiv. Bila je soorganizatorica večletnih poletnih šol META Humanistika. V letih med 2014 in 2020 je bila večkrat predstojnica Oddelka za antropologijo in kulturne študije ter članica senata UP FHŠ. Dva mandata je bila članica Komisije za znanstveno raziskovalno dejavnost pri UP FHŠ in članica komisije za Bartolovo nagrado za visokošolske učitelje leta 2016. Še vedno deluje v Disciplinski komisiji in senatu UP FHŠ.

Alenka Janko Spreizer je bila mentorica oz. somentorica pri 49 diplomskih nalogah in 8 magistrskih nalogah. Mentorirala je tudi 1 doktorsko delo in (so)mentorirala 2 znanstvena magisterija. Pedagoško in raziskovalno je gostovala na univerzah v Parizu, Budimpešti, Plznu, Pragi, Beogradu, Celovcu, Tampereju. Prejela je več mednarodnih raziskovalnih štipendij: leta 2002 štipendijo fundacije Maison des Sciences de l’Homme, v letu 2003/2004 6 mesečno štipendijo Fernand Braudel. OSI HESP ReSET ji je podelil štipendijo ter spričevalo odličnosti za akademske dosežke pri programu Post-Colony And Post-Socialism Contexts In Social Scientific Writing And Teaching, (OSI-HESP Regional Seminar For Excellence In Teaching Project). V letih 2004-2007 je delovala v mednarodni mreži raziskovalcev »Gypsies/Roma: the dinamics of marginality, resistance and integration«, ki jo je financirala British Academy. 2007 je predavala na poletni šoli SUN university Multi-disciplinary approaches to Romany Studies – a Model for Europe.  Bila je tudi članica sveta direktorjev pri reviji Romani Studies ter je članica uredniškega odbora revije Studia Ethnologica Pragensia. Poleg tega je članica uredniškega odbora Slovenske znanstvene zbirke za humanistiko pri Založbi Univerze na Primorskem. Raziskovalno deluje tudi v okviru slovenske nacionalne delegacije pri Mednarodni organizaciji za spomin na holokavst – IHRA, v Akademski delovni skupini in Komiteju za genocid nad Romi (CGR), ki mu je leta 2021 tudi predsedovala.

Objavila je 27 izvirnih znanstvenih člankov (6 v soavtorstvu), 1 pregledni znanstveni članek, med katerimi jih je 9 izšlo v revijah, ki so uvrščene v bazo SCI ali Scopus, 12 pa v revijah, ki so uvrščene v druge mednarodne bibliografske baze podatkov (MBP). 17 prispevkov/poglavij je objavila v znanstvenih monografskih publikacijah (2 v soavtorstvu). Janko Spreizer je avtorica ene znanstvene monografije in soavtorica treh znanstvenih monografij, od katerih sta dve izšli pri tujih založbah.  Za knjigo Fish on the move je dobila leta 2018 nacionalno priznanje ARRS odlični v znanosti.

Antropologija Romov in nove smeri v romskih študijih 

Družbena in humanistična raziskovanja romskih študijev so po koncu 90. let 20. stoletja dobila nov zagon. V 21. stoletju so se v Evropi začeli zavedati, da so Romi največja evropska diaspora – manjšina, ki naj bi štela okoli 11 milijonov ljudi. Posledično so se romski študiji razmahnili kot interdisciplinarno polje, ki ponuja vpogled v kontekst države in transnacionalnih institucij, si prizadeva za odstranjevanje stigme okoli vednosti o Romih, se ukvarja s kontroverzami romskih identitet in naslavlja protiromski rasizem. Romski študiji doživijo velik razmah v vsebinskem smislu ter v številčnosti objav, vendar v akademskem prostoru Slovenije vse do danes ostajajo manj znani in obstranski. Akademsko raziskovanje Romov in njim podobnih skupin v Evropi tematsko sega na področja migracij, mobilnosti in meja, oblikovanja imaginarnih podob Romov, proučevanja etničnega etiketiranja in identitet, posebnih pravic manjšin ter človekovih pravic, kritik esencializiranja romske kulture v pretekli akademski produkciji, (pro)romskega feminizma z LGBT+ študiji ter produkcije vednosti o genocidu nad Romi v nacističnem in fašističnem obdobju. V inavguracijskem predavanju bo prof. dr. Alenka Janko Spreizer pregledno povzela svoje raziskovalno delo, ki je kontekstualizirano z evropeizacijo in inkluzivnimi politikami za romsko manjšino.  Predstavila bo marginalizacijo Romov v Sloveniji skozi svoje teoretske in terenske raziskave, ki jih je opravila v zadnjem desetletju.

Meni za dostopnost