Domov 5 Raziskovanje 5 Inštitut za arheologijo in dediščino 5 Popotovanje po starodavnem Bližnjem vzhodu

Popotovanje po starodavnem Bližnjem vzhodu

21. oktobra, 2023

V preteklem tednu smo imeli na UP FHŠ priložnost prisluhniti nizu predavanj, ki jih je za študente arheologije pripravila prof. dr. Danijela Stefanović, sicer predavateljica na Filozofski fakulteti Univerze v Beogradu. Gostujoča predavanja, pripravljena v okviru predmeta Kulture vzhodnega Sredozemlja, so potekala med 16. in 19. oktobrom, predavateljica pa nas je z njimi popeljala po poteh zgornje Mezopotamije, Babilona, Egipta in drugih delih antičnega Bližnjega vzhoda.

Pobliže smo se lahko spoznali z Mezopotamijo v času zgodnje železne dobe, vzpostavitvijo nove velesile Asirije in nato še z nastankom Novoasirskega cesarstva. Poglobili smo se v zgodovino, arhitekturo in umetnost mesta Babilon, ki je pod Nebukadnezarjem Ⅱ. doživelo silovit razcvet, le nekaj stoletij kasneje pa tudi nagel padec. Nadvse zanimiv je bil ogled videorekonstrukcije starodavnega mesta.

Posebno pozornost je gostujoča predavateljica namenila enemu najpomembnejših izumov človeštva – pisavi, ki mu je posvetila samostojno predavanje na temo zapisov staroegipčanskih jezikov. Spoznali smo, zakaj odkritju kamna iz Rosette še danes pripisujemo tolikšen pomen, in ob konkretnih primerih izvedeli, kako zahtevno je branje hibridnih jezikovnih sistemov, primer katerih so hieroglifi.

V torek smo se ustavili še v Amarni, prestolnici faraona Akhenatena, in se osredinili na religiozni preobrat od politeizma k (nepravemu) monoteizmu, v katerem sta imela vladar in njegova soproga skoraj božanski status.

Serija gostujočih predavanj se je zaključila s četrtkovim predavanjem z naslovom Starodavni Bližnji vzhod in uničenje kulturne dediščine.

Maj Matias Strle

Skip to content