Domov 5 Mednarodno 5 Dr. Melita Lemut Bajec iz Oddelka za uporabno jezikoslovje je v okviru projekta Erasmus+ Teaching Mobility predavala na Univerzi v Jordaniji

1. septembra, 2023

Dr. Melita Lemut Bajec je med 10. in 14. julijem 2023 gostovala na Oddelku za tuje jezike glavne jordanske univerze v Ammanu v okviru izmenjave Erasmus+ Teaching Mobility. Študentje najuglednejše jordanske univerze so tako lahko prisluhnili nizu predavanj na temo razvoja angleščine, s poudarkom na vidnejših spremembah, ki smo jim v zadnjem času priča na področju slovnice. Predavanja, ki so sicer za študente jordanskega izobraževalnega sistema v poletnem semestru izbirna, so pa pomemben vir dodatnih kreditnih točk, so bila dobro obiskana.

Zanimanje za jezikoslovje je v Jordaniji precejšnje. Angleščino v kombinaciji z italijanščino, francoščino, kitajščino ali nemščino študira okoli 4 500 študentov, veliko večino njih sestavljajo dekleta. Sicer pa največja jordanska univerza v Ammanu ponuja okoli 55 000 študentom več kot 100 dodiplomskih in magistrskih ter 40 doktorskih programov. Poleg domačih so na univerzi prisotni tudi študentje iz Evrope in  ZDA, skupaj kar 128 različnih narodnosti. Med profesorji in študenti poteka sproščena in dinamična interakcija. Tudi predavatelji so dobrodošli, saj prinašajo nove poglede in spoznanja.

Da je Jordanija muslimanska država, je sicer razvidno na vsakem koraku. Molitvam lahko prisluhnemo pet krat na dan, prvič iz zvočnikov zadoni že ob 4.30 zjutraj, zadnjič okoli 9h zvečer. Dekleta so praviloma pokrita, oblečena v dolga oblačila; tudi burke so še vedno prisotne. Četudi Jordanija praviloma velja za deželo, najbližje zahodnemu pogledu na svet, življenje v državi, približno petkrat večji od Slovenije, poteka po drugačnih pravilih, standardih higiene, odnosu do okolja in zdravja. V mestih je sicer že prisoten vpliv globalizacije/ amerikanizacije, medtem ko je podeželje še ukoreninjeno v stoletne tradicije delitve vlog, dogovorjenih porok, vladavine moškega, družin z 10 in več otroki ipd.

Jordanija je dežela, ki jo je vsekakor vredno obiskati, saj je bogato kulturo sooblikovala burna zgodovina. Je zibelka civilizacije, saj dokaze o življenju v tej deželi najdemo vse od paleolitika dalje. Deželo, katere pretežni del je puščava, so sooblikovala stoletja vladavin Egipčanov, Asircev, Nabatejcev, Grkov, Rimljanov, Turkov, Francozov, Angležev idr. Od leta 1949 je Jordanija končno samostojna država – parlamentarna kraljevina. Trenutnih 11 milijonov prebivalcev je večinoma arabskih Palestincev in Jordancev, znaten delež prebivalstva predstavljajo beduinska plemena, živeča v puščavi, veliko je priseljencev iz okoliških držav Bližnjega Vzhoda. Poleg bogate zgodovine se Jordanija lahko pohvali z izjemnimi naravnimi lepotami, ki jih podjetni Jordanci s svojo prijaznostjo in toplino dobro vnovčijo.

Teden dni, ki ga predavatelj na izmenjavi preživi v drugačnem kulturnem okolju, je sicer veliko premalo, da bi lahko globje spoznal raznolike vidike dežele, kjer gostuje, kljub temu pa ti kratki skoki v drugačno kulturno okolje omogočajo neprecenljive izkušnje, širijo obzorja, razbijajo predsodke, spodbujajo nova sodelovanja ter  doprinašajo k razvoju in napredku vseh udeleženih.