Domov 5 Oddelki 5 Oddelek za zgodovino 5 Zgodovinska pomlad 2024: predstavitev knjige Zgodovina zadružništva v Sloveniji (1856–1992)

Zgodovinska pomlad 2024: predstavitev knjige Zgodovina zadružništva v Sloveniji (1856–1992)

11. aprila, 2024

Monografija Zgodovina zadružništva v Sloveniji (1856–1992) avtorjev dr. Žarka Lazarevića, dr. Marte Rendla in dr. Janje Sedlaček, ki je decembra 2023 izšla pri Zadružni zvezi Slovenije, je prvi celostni prikaz zgodovine zadružništva na Slovenskem od njegovih začetkov do leta 1992. Vabljeni na predstavitev knjige, ki bo v sredo, 17. aprila, ob 11. uri, v predavalnici Maestral 1.

Knjiga je vsebinsko razdeljena na dva dela, ki prikazujeta dve glavni epohi zadružništva v času do leta 1992, in sicer klasično zadružništvo v kapitalizmu ter socialistično zadružništvo po drugi svetovni vojni. Če je v prvem obdobju pri zadružništvu šlo za orodje, ki je malemu človeku (kmetu, obrtniku, delavcu) omogočalo vključevanje v kapitalistično gospodarstvo, je v času po drugi svetovni vojni zadružništvo postalo orodje sistema in ideologije ter se omejilo zgolj na kmečko zadružništvo.

Knjiga v prvem delu preko poglobljenega pregleda razvoja zadružništva do konca 2. svetovne vojne in njegovih značilnosti oriše pomen zadružništva v gospodarskem in v nacionalnem smislu, njegove začetke pa postavi v leto 1856 in s tem izzove doslej uveljavljen pogled na prvo slovensko zadrugo v zadružni literaturi. V drugem delu monografija na podlagi doslej še nepregledanega arhivskega gradiva Zadružne zveze Slovenije oriše zadružno stvarnost v času socialistične Slovenije, ki jo je zaznamovala le ena vrsta stalnosti – stalnost sprememb. Prikaže tudi delovanje Zadružne zveze Slovenije od njene ponovne ustanovitve leta 1972 dalje ter odnos med kmetom, zadrugami in oblastjo, v katerem so kmetje kljub omejitvam sistema občasno uspeli prevzeti celo vlogo pobudnika in s svojimi idejami vplivati na zakonodajne odločitve.

Knjigo bosta predstavili avtorici dr. Marta Rendla in dr. Janja Sedlaček, raziskovalki na Inštitutu za novejšo zgodovino v Ljubljani.

Skip to content