Podatki o projektu

Naziv projekta: Potencial etnografskih metod za konservatorstvo stavbne dediščine, primer severne Istre
Šifra projekta: Z6-3226
Vrsta projekta: Podoktorski projekt
Nosilec projekta: Univerza na Primorskem, Fakulteta za humanistične študije
Vodja projekta: doc. dr. Neža Čebron Lipovec

Vir financiranja: Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS)
Raziskovalno področje (ARIS): 6.04 Humanistika / Etnologija
Trajanje projekta: 1. 10. 2021-30. 9. 2023, podaljšan do 31.5.2024

SICRIS

Projektno gradivo

Giardinet/Giardinetto, Koper

Drugo študijo primera predstavlja javni odprti prostor v starem mestnem jedru Kopra, tik za osrednjim Titovim trgom. Gre za prostran prostor, ki danes nima imena, uradno je obravnavan kot razširitev Garibaldijeve ulice. Veliki odprti prostor v samem srcu Kopra, tik za osrednjim Titovim trgom, danes nima imena. Starejši domačini ga poznajo kot “Giardinet ali Giardinetto”. Tu je do 19. Stoletja bil delno zelenjavni vrt za pretorsko palačo in druge hiše okoli. Nikoli ni bil tlakovan, torej mu ni bil trg ali piazza v pravem, beneškem pomenu besede. Ob trgu stoji manjša palača Orlandini, kjer je za časa francoskih oblasti bival takrat prefekt Angelo Calafati. Prav 19. Stoletje je vneslo novo življenje temu prostranemu, a vendar sekundarnemu prostoru: konec 19. Stoletja je tu bil urejen geometrično zasnovan park v takratnem značilno historističnem duhu. Bil je  bogato zazelenjen z različnimi vrstami dreves in grmovnic. Park je bil za časa italijanske oblasti med obema vojnama poimenovan Piazzale Calafati, nato tudi Piazzale Parovel. Po drugi svetovni vojni je bil sredi 1950-ih let prostor preurejen v otroško igrišče. . Ohranjenih je bilo nekaj dreves, a historistična geometrična zasnova je bila predelana. Umeščene so bile gugalnice, vrtiljak, plezalni lok, klopi… Vsaj od tega trenutka dalje se je uveljavilo ljudsko poimenovanje Giardinet, ki pomeni hkrati otroško igrišče, a tudi parkovna površina.  Igrišče je bilo nato odstranjeno o modernizaciji mestnega jedra, ko je leta 1972 bila površina asfaltirana in preurejena v parkirišče; sprva le delno, nekatera drevesa so preživela do preloma tisočletij, v zadnjih dveh desetletjih pa so avtomobili prevladali. O nekdanje zazelenitve sta ostali le magnolija in pa koprivovec ali ladonje. V procesu vračanja mesta pešcem, je bilo pozimi 2022 parkirišče ukinjeno in urejena začasna ureditev s klopmi in drevesi v koritih, v pričakovanju projekta prenove. 

Navidezno razvrednoten in pozabljen prostor, z očitno bogato zgodovino ter raznolikimi pomeni za različne skupine prebivalstva, ki je tik pred prenovo, je bil temeljni primer za analizo potenciala etnografskih metod za ohranjanje stavbne dediščine v urbanem merilu. 

  1. Raziskava po metodi REAP/TESS, v okviru mednarodne delavnice 

Pasts and futures of public spaces – workshop on ethnographic methods and historic urban space / Preteklost in prihodnost javnih prostor – delavnica o etnografskih metoda in historičnem urbanem prostoru

Datum: 22.-26.9.2022 

Kratek opis dogodka: Štiridnevna mednarodna delavnica je bila posvečena uporabi in nadgradnji uveljavljenega postopka za etnografsko analizo prostora, to je metode REAP (Rapid ethnographic assessment procedure) in njeni krajši obliki TESS (Toolkit for ethnographic study of space). Izvedena je bila v sodelovanju s dr. Setho Low (City University New York), ZRC SAZU (dr. Saša Poljak Istenič) in zagrebškim Institutom za etnologiju i folkloristiku (dr. Valentina Zrnić Gulin) in pa skupino mednarodnih študentov magistrskih in doktorskih program s področja antropologije, zgodovine, geografije, iz različnih univerze iz Kopra, Ljubljane, Zagreba, Trsta in Pariza. Rezultati kratke, intenzivne raziskave so bili predstavljeni javnosti 26.9.2022 ter naknadno v razširjenem poročilu o etnografski raziskavi.  

Slike: 5-10 

Objave: 

ČEBRON LIPOVEC, Neža, GULIN ZRNIĆ, Valentina, POLJAK ISTENIČ, Saša. Pasts and futures of public spaces : introduction. V: Pasts and futures of public spaces : workshop on ethnographic methods and historic urban space : Faculty of Humanities, University of Primorska, Koper/Capodistria, Slovenia, 21–26 September 2022. [S. l.: s. n.]; 2022. Str. [5]. https://www.fhs.upr.si/sl/resources/files//novice/koper-programme-workshop-2022-finalpublic.pdf. [COBISS.SI-ID 133538051

  1. Pripravljalni individualni intervjuji 
  1. Participatorna razstava “Mali trg za vogalom” v Mali loži (Koper) 

  Datum: 11.11.-29.11.2022 

Slike: 5-10 

Clipping/objava: 

ČEBRON LIPOVEC, Neža (avtor razstave). Mali trg za vogalom – nadaljevanje, La piazzetta dietro l’angolo – seconda parte, razstava posvečena Giardinettu, Pokrajinski arhiv Koper, 18. 4. do 18. 6. 2023. [COBISS.SI-ID 155826179

  1. Participatorna razstava “Mali trg za vogalom II”, Pokrajinski arhiv Koper 

Datum: 18.4.2023-31.8.2023 

Kratek opis dogodka: Razstava je bila posvečena predstavitvi rezultatov prve participatorne razstave novembra 2022 v Mali loži. Vključevala pa je tudi izsledke raziskave REAP/TESS. 

Slike: 5-10 

Clipping: 

ČEBRON LIPOVEC, Neža. Mali trg za vogalom – nadaljevanje. Primorske novice. [Spletna izd.]. 17. 5. 2023, 1 spletni vir, fotogr. ISSN 1580-4747. https://www.primorske.si/plus/na-valovih-znanja/mali-trg-za-vogalom-nadaljevanje.  

+++ Primorska kronika,  

  1. Delavnica z učenci OŠ Koper o starih in novih imenih ulic in trgov v Kopru i 

Datum: 20.4.2023, Koper 

Kratek opis: V sodelovanju z OŠ Koper in učiteljico Tino Falker je bila izvedena delavnica raziskovanja zgodovine Kopra skozi poimenovanja ulic in trgov. Z učenci smo opazovali table z uradnimi uličnimi imeni ter table s historičnimi toponimi. Učenci so se na delavnico pripravlili z učiteljico tako, da so raziskali izvor in pomen imena ulice, kjer je njihova šola. Po delavnici pa so s starši in starimi starši raziskovali izvor in pomen imena ulic, kjer živijo. Vzporedno z delavnico v Kopru je bila izvedena sorodna delavnica na OŠ Hinka Smrekarja, v sodelovanju z dr. Matejem Nikšićem (Urbanistični inštitut Republike Slovenije), v povezavi s projektom COST “Dynamics of Place-making”. 

Slike:  

  1. Skupinski spominski večer Spomini na Giardinet – predlogi za njegovo prihodnost / Ricordi del Giardinetto – proposte per il suo futuro 

Datum: 2.6.2023, Avla Armerije Univerze na Primorskem in Giardinet 

Slike: 5-10 

Video: 

Clipping: 

Podatki o projektu

Naziv projekta: Potencial etnografskih metod za konservatorstvo stavbne dediščine, primer severne Istre
Šifra projekta: Z6-3226
Vrsta projekta: Podoktorski projekt
Nosilec projekta: Univerza na Primorskem, Fakulteta za humanistične študije
Vodja projekta: doc. dr. Neža Čebron Lipovec

Vir financiranja: Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS)
Raziskovalno področje (ARIS): 6.04 Humanistika / Etnologija
Trajanje projekta: 1. 10. 2021-30. 9. 2023, podaljšan do 31.5.2024

SICRIS

Projektno gradivo