Zadružni dom v predmestju Kopra, nekdaj obmorski vasici Bertoki/Bertocchi predstavlja nazoren primer dediščine, ki ni uradno razglašena kot dediščina in kot taka varovana, temveč jo visoko cenijo njeni uporabniki in upravljavci. Slednji so večinoma vsi tudi potomci graditeljev zadružnega doma.
Dom je bil zgrajen, enako kot drugi v letih po drugi svetovni vojni, in predstavlja tipsko rešitev “primorskega tipa” zasnove, ki je bila lokalno prilagojena, po načrtih arhitektov Jožeta Kregarja in Maksa Stepančiča leta 1951, že leta 1955 pa razširjen in nadzidan. V kasnejših desetletjih je doživel več razširitev in dozidav, v zgodnjih 1970-ih letih je bil tudi delno opuščen, a nato prav zahvaljujoč skupnosti obujen in postopoma obnovljen skozi 1990-a in zgodnja leta po 2000. V tem obdobju je nenamerno postal tudi sedež širše regijske okoljevarstvene skupine. Delovanje doma je tesno povezano z delovanjem lokalnega kulturnega društva Samo in pa z italijansko skupnostjo. Dom že vsaj dve desetletij predstavlja pravo “dnevno sobo” kraja, kjer se v veliki dvorani v pritličju odvija vrsta praznovanj, slavij, a tudi delavnic in kulturnih večerov, v njem delujejo plesna društva (posebej Plesni Spekter), tudi vadi zbor Brnistra in koprski orkester pod vodstvom Patrika Grebla. Stavba, ki predstavlja značilno tipsko rešitev, ima obenem izjemno visoko kolektivno družbeno in afektivno vrednost. Zaradi tega pomena je bil objekt tudi izbran kot eden od reprezentativnih primerov slovenskih zadružnih domov na Arhitekturnem bienalu v Benetkah leta 2021, v slovenskem paviljonu na temo “Skupno v skupnosti”. https://mao.si/razstava/paviljon-republike-slovenije-na-17-mednarodni-razstavi-arhitekture-la-biennale-di-venezia/
Pomen objekta za skupnost je bil vzgib za temeljit pristop k pripravi obnove, na pobudo krajanov, s tem pa temeljni primer za raziskovanje in razvoj postopkov ter metod za vključevanje skupnosti v obnovo stavbe. Na osnovi nastale analize je bil nato pripravljen javni poziv za predložitev idejnih projektov in njihova predstavitev.
Izvedeni koraki:
- Celostno vrednotenje stanja ohranjenosti objekta po metodi Monumentenwacht, v sodelovanju z arhitektko Marjetico Garzarolli in gradbenim Inženirjem Markom Nedvedom (jesen 2021 – pomlad 2022)
- Pripravljani individualni intervjuji
- Skupinski spominski večer o gradnji, delovanju in dediščinskem pomenu doma za lokalne prebivalce, po metodi “skupinskega spominskega pogovora – group memory talk”) “Mi gradimo zadružni dom, zadružni dom gradi nas!” (link na vabilo),
Datum: 2.9.2022
Slike: 5
Video: ŠE NALOŽITI
Clipping: https://obalaplus.si/bertosani-o-gradnji-zadruznega-doma-foto/
“To je bajta ljudstva” : oddaja Dopoldan in pol, Radio Koper, 6. 9. 2022.
Zbiranje spominov na gradnjo zadružnih domov : sodelovanje v oddaji Slovenska kronika, RTV SLO1, 4. 9. 2022. https://www.rtvslo.si/rtv365/arhiv/174896791?s=tv.
- Arhitekturna delavnica z arhitektom Blažem Babnikom o potrebah in željah krajanov ob prenovi, s poudarkom na kvalitete prostora in program
Datum: 9.9.2022
Slike: 5
- Javna predstavitev dokumentarnega filma “Zadružni domovi” režiserja Amirja Muratovića, ki je v sklepnemu delo posvečen spominskemu večeru o bertoškem domu. Film je bil leta 2023 nagrajen na Festivalu slovenskega filma.
Datum projekcije: 2.4.2024
Slike: 2
- Javna predstavitev pridobljenih idejnih zasnov za prenovo doma s strani dveh birojev: Movida d.o.o. (Marjetka Garzarolli) in zadruga Očrt (skupina arhitektov pod vodstvom Aleksandra Bizjaka in Janje Orel)
Datum: 22.4.2024
Slike: 3