Tretja, krajša študija primera je bilo območje t.i. Ruskih blokov v Novi Gorici, ki jih je leta 1947-48 zasnoval arhitekt Edvard Ravnikar, in ki predstavljajo začetek gradnje novega mesta ob meji. Primer predstavlja vzporednico temeljni raziskavi podoktorskega projekta, saj je vzorčen primer različnih potencialnih nesoglasij o dediščini, bodisi zaradi modernističnega izgleda bodisi zaradi socialistične zgodovine, a tudi zaradi razprave o vrednosti in usodi prostranih zelenih površin med bloki, predvsem pa zaradi aktualne pobude, da bi se celotno območje blokov vpisalo v register kulturne dediščine kot spomenik lokalnega pomena. Območje je sicer predmet raziskave v različnih drugih projektih, predvsem projekta AB INITIO, v okviru EKP GO!2025 (https://www.go2025.eu/sl/projekte/ab-initio-urbana-utopija). Skupinski spominski večer je bil tako izveden v sodelovanju z odgovorno konservatorko na Zavoda za varstvo kulturne dediščine OE Nova Gorica, dr. Alenko Di Battista, ter raziskovalko na ZRC SAZU, dr. Jasno Fakin Bajec. Pred izvedbo dogodka po metodi “skupinski spominski pogovor” je bil izveden niz pripravljalnih srečanj z delovnim imenom “klepeti po krošnjami (julij 2023 in 10.9.2023), kasneje pa še posebne delavnice z lokalnimi osnovnošolskimi otroki.
- Skupinski spominski večer PRIDI DOL IN POVEJ!
Datum: 10.9.2023
Slike: 5-10
Video:
Clipping:
- Delavnica za otroke IGRIVA ARHITEKTURA – RAVNIKARJEVI BLOKI
Datum: 30.9.2023, Nova Gorica
Kratek opis dogodka: Delavnica za otroke in mladostnike je bila namenjena skupinskemu raziskovanju arhitekture, urbanizma in načina življenja v “ruskih blokih” nekoč in danes. V sodelovanju z ZVKDS, ZRC SAZU in Centrom arhitekture – Igriva arhitektura.
Slike: 5-10
Video:
Clipping:
3. Dnevni evropske kulturne dediščine 2024: “Začetki Nove Gorice”
Datum: 4.10.2024, Osnovna šola Fran Erjavca, Nova Gorica
Kratek opis dogodka: Delavnica z učenci lokalnih osnovnih šol o novogoriških “ruskih blokih” je bila namenjena skupinskemu raziskovanju arhitekture, urbanizma in načina življenja v “ruskih blokih” nekoč in danes. V sodelovanju z ZVKDS, ZRC SAZU in Centrom arhitekture – Igriva arhitektura.
Slike: 3