Naj bo vsak dan 1. april ali ideje za ogled (že skoraj pozabljenih) komedij

by

2. aprila, 2024

Smeh je pol zdravja, pravijo. Upam, da ste včeraj, 1. aprila, tudi vi poskrbeli za svoje dobro počutje in koga potegnili za nos, nato pa se vsemu skupaj dodobra nasmejali. V dobro voljo in krohot pa nas poleg šal in potegavščin lahko spravijo tudi druge stvari, med katerimi so prav gotovo dobre komedije. V tokratnem prispevku lahko najdete nekaj predlogov za ogled filmov, ki bodo poskrbeli za sproščen večer in vam zagotovili dnevno dozo humorja.  

Monty Python: Smisel življenja (Monty Python’s The Meaning of Life) 

Gotovo ste se že kdaj spraševali, kaj sploh počnemo na tem svetu in v čem je bistvo našega obstoja. Isto vprašanje so si zastavili tudi člani slavne britanske humoristične skupine Monty Python, ki so, izhajajoč iz tega filozofskega vprašanja, leta 1983 javnosti predstavili svoj zadnji večji skupni projekt, film Smisel življenja. Čeprav gre za igrani film standardne dolžine (90 minut oziroma 107 minut skupaj s pridruženim predfilmom), ne gre za tipičen celovečerni film. Nima enotne zgodbe, pač pa ga sestavlja več skečev, vsak s svojo vsebino. Ti se med seboj, čeprav nekoliko ohlapno, bolj ali manj izvrstno povezujejo in tvorijo smiselno celoto. Igrani film sicer lahko brez večjih težav opredelimo kot komedijo, vendar pa ga odlikujejo tudi elementi muzikala in izvrstne animacije, v enem od prizorov pa so se ustvarjalci približali celo formatu kratkega dokumentarnega filma.

Komedija nas popelje po vseh človekovih življenjskih obdobjih. Gledalec je med drugim priča čudežu rojstva, poučevanju zdolgočasenih mladeničev pri pouku spolne vzgoje, vojakom na fronti, prenajedanju debelušnega moškega in nenavadnemu obisku, ki nekega dne med večerjo preseneti druščino starejših ljudi.

V filmu se odlično prepletajo satira, absurd in nadrealizem, ne manjka pa niti črnega humorja. V Smislu življenja utegnete uživati predvsem ljubitelji improvizacijskega gledališča, preizpraševalci družbenih norm, ljubiteljski filozofi in vsi, ki si želite na svet pogledati z nove perspektive in se ob tem tudi pošteno nasmejati.  

Ali je pilot v letalu? (Airplane!) 

Ste naveličani izrabljenih šal ter predvidljivih zapletov in razpletov? Bi si želeli ogledati komedijo, kjer vas do smeha pripravi še kaj drugega kot samo že ničkolikokrat videni klišeji? Film Ali je pilot v letalu? vam postreže s množico edinstvenih situacij, oseb in replik, ob katerih se boste od srca nasmejali. V filmu boste našli raznovrstne elemente komike, in to takrat, ko jih boste najmanj pričakovali. Za smeh bodo poskrbele situacijska, telesna, značajska pa tudi besedna komika, ki sicer pogosto ostaja spregledana. Na svoj račun boste nedvomno prišli tudi ljubitelji črne komedije. 

Ali je pilot v letalu? je ameriška komedija iz leta 1980, v kateri spremljamo nekdanjega vojaškega pilota Teda Strikerja, ki je zaradi tragične letalske nesreče, ki jo je doživel med vojno, razvil strah pred letenjem. Ko izve, da ga njegovo dolgoletno dekle zapušča, pa se v želji, da bi jo dobil nazaj, kljub strahu odloči vkrcati na letalo, na katerem ona dela kot stevardesa.

Sredi poleta tako posadki kot tudi številnim potnikom postane neznansko slabo, česar je kriva zastrupitev s hrano. Zastrupitvi podležeta tudi pilot in kopilot, ki ne moreta več upravljati letala. Ker na letalu ni nikogar drugega, ki bi znal pilotirati letalo, edino upanje za varen pristanek naenkrat predstavlja Ted. Mu bo uspelo preprečiti grozečo katastrofo? 

Neskončen dan (Groundhog Day) 

Vsem, ki prisegate na nekoliko bolj konvencionalne komedije, pa priporočam ameriški film Neskončen dan (1993), znan tudi pod dobesedno prevedenim izvirnim naslovom Svižčev dan. V komediji, ki bi jo lahko žanrsko opredelili tudi kot romantično komedijo, spremljamo ciničnega in vase zagledanega vremenarja Phila Connorsa, ki ga uredništvo televizije pošlje v mestece Punxsutawney v Pensilvaniji, da bi poročal o tamkajšnjem tradicionalnem praznovanju svižčevega dneva. Na poti ga spremljata kamerman in producentka, ki sicer potrpežljivo prenašata Philove muhe, vendar si o njem mislita svoje. Poročevalsko ekipo, ki naj bi se domov vrnila še istega dne, zvečer preseneti snežni vihar, zaradi katerega morajo v Punxsutawneyju ostati še eno noč. Ko pa se naslednjega jutra Phil prebudi, začne podoživljati včerajšnji dan in kmalu se zave, da se je znašel v časovni zanki. Sprva se na vse pretege trudi, da bi ponavljajočemu se dnevu ubežal, po neštetih neuspelih poskusih pa sklene, da bo neskončni dan začel izkoriščati v svoj prid. 

V filmu za smeh poskrbijo predvsem Philove značajske poteze, njegove cinične pripombe in raznoliki odzivi na vedno iste situacije. Film odlikuje tudi osebni razvoj, ki ga po zaslugi neštetokrat preživetega svižčevega dneva doživi glavni junak. Komedija naslavlja zanimiva in tudi pomembna vprašanja, ki si jih ljudje morda premalokrat zastavljamo: Kako najbolje izkoristiti čas, ki nam je na voljo, koliko svobodne volje v resnici imamo, kako s svojimi dejanji vplivamo na svet okoli sebe in kaj lahko storimo, da postanemo najboljša verzija samih sebe? 

Skip to content