Raziskovanje Dubrovnika

by

9. aprila, 2024

Če ste ljubitelj zgodovine, srednjeveških mest, trdnjav ter gotske in renesančne arhitekture, potem je Dubrovnik pravi kraj za vas. A to še ni vse, kar vam ta znameniti biser Jadrana ponudi. Tu lahko obiščete lokacije, kjer so bile posnete številne serije, kot so Igra prestolov (Game of Thrones), Zaton vitezov (Knightfall), Vojna zvezd: Poslednji Jedi (Star Wars: The Last Jedi) in številne druge. Razlog, zakaj sem se odločila priti na študentsko izmenjavo v to mesto, je ravno ta, da sem ljubitelj srednjega veka, zato se med sprehodom počutim, kot da sem se vrnila v srednjeveški Dubrovnik.

V nadaljevanju sledi predstavitev Dubrovnika, moja izkušnja z ogledom mesta in nekaj zanimivih dejstev, povezanih z nekaterimi mojimi najljubšimi lokacijami.

Najprej sem si ogledala mestno obzidje, s katerega se odpira neoviran pogled na morje. Ko sem se sprehajala po starem delu mesta, sem se počutila, kot da bi mi ulice in zgradbe pripovedovale zgodbo o Dubrovniku izpred davnih stoletij. Dubrovnik je bil že v svojih začetkih v zgodnjem srednjem veku zaščiten z obrambnim obzidjem, ki je v naslednjih stoletjih raslo in se razvijalo vzporedno z mestom, ki ga je varovalo. Podobo in obliko, ki ju ima danes, je mestno obzidje večinoma dobilo v 15. in 16. stoletju zaradi nevarnosti osmanskih in beneških osvajanj ter zaradi pogoste uporabe strelnega orožja. Danes Dubrovnik obdaja 1940 metrov dolgo obzidje, ki vključuje bastijone in trdnjave. Vsaka trdnjava ima svoje ime, ki ji je bilo dano v čast svetniku ali zaradi njene lokacije.

Pravijo, da vse poti vodijo v Rim … V Dubrovniku pa vse poti vodijo na Stradun. Verjetno se boste vprašali, kaj je tako zanimivega na tej ulici. Toda Stradun ni navadna ulica, temveč najlepša ulica in promenada v vsem Dubrovniku, obdana z mestnim obzidjem. Nastala je v 11. stoletju, ko so zapolnili močvirnati kanal med naseljema Ragusa in Dubrava. Leta 1468 so jo tlakovali z apnencem, današnjo podobo pa je dobila po potresu leta 1677, ko so jo obnovili. Stradun je preprosto pravi kraj za uživanje ob kozarcu dobrega vina, kave ali čaja.

Ko se sprehodimo po Stradunu, zavijemo desno in naletimo na znamenito Rektorsko palačo, ki s svojim renesančnim slogom obiskovalcem jemlje dih in je ena najpomembnejših stavb na hrvaški obali, saj je bila upravno središče nekdanje Dubrovniške republike. Slog palače je gotski, rekonstrukcija pa renesančna in baročna. Zanimivo je, da je bila v 15. stoletju dvakrat uničena zaradi eksplozij smodnika.

Ob koncu dneva sprehod zaključim z obiskom palače Sponza, znane tudi pod imenom Divona, kjer se danes nahaja dubrovniški državni arhiv, ki je eden najbogatejših arhivov v Evropi in v katerem delam tudi svojo raziskavo na temo “Dubrovnik in Osmani”. V času Dubrovniške republike je imela palača več funkcij, bila je državna zakladnica, banka in prva šola. Atrij palače  je bil najbolj živahno trgovsko središče in tudi zbirališče poslovnežev. Najzanimivejše dejstvo o palači Sponza je, da je ena redkih stavb, ki je preživela uničujoč potres leta 1667.

Na koncu vam vsem priporočam: obiščite Dubrovnik, ker je res vredno!

Skip to content