Zgodba o Kupidu in kako je postal del valentinovega

13. februarja, 2024

Vsako leto 14. februarja, ko praznujemo valentinovo, nas preplavijo najrazličnejši odtenki rdeče barve, poleg tega pa ga tradicionalno zaznamujejo še cvetje, čokolada, romantičnimi filmi in vino, pa tudi slike, na katerih krilat fantič leta naokoli in strelja ljudi s puščicami. Čeprav ga upodabljajo v otroški obliki, je ta malček, znan kot Kupid, svoje mitološko življenje začel kot moški, močnejši od katerega koli drugega boga.

English Article: HERE

Na začetku je treba omeniti pomen Kupida v sodobnem praznovanju valentinovega in njegovo povezavo z antično boginjo ljubezni in lepote Afrodito. Kupida, imenovanega tudi Amor (v latinščini) in Eros (v grščini), v povezavi s starogrškim mitom najpogosteje obravnavajo kot Afroditinega sina, čeprav o njegovem izvoru obstajajo tudi druge hipoteze. Mladega boga le redko upodabljajo brez loka in puščice, ki skupaj veljata za njegov prepoznavni znak. Pravijo, da naj bi bila ena od Kupidovih moči, s pomočjo izstreljene puščice povzročiti, da se nekdo zaljubi. Kupid je pogosto lik, katerega glavni namen je razburkati dogajanje, vendar pa obstaja tudi zgodba, v kateri Kupida kot glavnega junaka premamijo ljubezenske skušnjave.

Mit o Kupidu in Psihi

Slavni mit o Kupidu (Amorju) in Psihi je ljubezenska zgodba – le kdo nima rad dobre ljubezenske zgodbe? Ljudje se že od nekdaj z veseljem predajajo zgodbam o izgubljeni in znova najdeni ljubezni, hrepenenju, pustolovščinah in naposled ponovnem srečanju, pa tudi o lepoti in spravi. Glavno sporočilo tega mita je, da lahko ljubezen premaga vse ovire. Uči nas, da čeprav živimo v svetu, v katerem se zdi vse tako negotovo, lahko prava ljubezen še vedno prevlada. Daje nam upanje in nas navdihuje, da v življenju včasih tvegamo.

Cupid/ pixabay.com

Kako smo pravzaprav prišli do imena “valentinovo”?

Obstajajo vsaj tri različne zgodbe, povezane s sv. Valentinom, vendar le dve od njih povezujeta moške z romantiko. Prva zgodba govori o duhovniku Valentinu, ki se je, potem ko je izvedel, da je cesar Klavdij prepovedal poroke za mlade moške, misleč, da so moški, ki nimajo žena in otrok, boljši vojaki, še naprej skrivaj poročal. Druga zgodba govori o Valentinu, ki je kristjanom pomagal pobegniti iz mučnih rimskih zaporov. Ko se je znašel ujet v zaporu, se je Valentin zaljubil v žensko, ki ga je tam obiskala, in ji napisal ljubezensko pismo, ki ga je podpisal “Od tvojega Valentina”.

Februar – mesec plodnosti in romantike

Začetki valentinovega v resnici segajo v antični Rim, kjer so vsako leto 15. februarja praznovali poganski praznik, znan kot luperkalije. Na ta dan so opravili tradicionalno žrtvovanje, poleg tega pa je tradicija vključevala tudi žreb, s katerim so si samski moški poiskali samsko žensko, par pa je skupaj ostal vsaj do konca praznovanja. Nekateri so se kasneje celo poročili in imeli otroke.

Od luperkalij do valentinovega

V 5. stoletju našega štetja je papež Gelazij I. odpravil pogansko praznovanje luperkalij in namesto tega 14. februar razglasil za dan svetega Valentina. Zanimivo je, kako je praznovanje svetega Valentina povezano s praznovanjem ljubezni. Ljudje so svetega Valentina začeli povezovati z dnem, ko se začne obdobje parjenja ptic, in že samo to je zadoščalo, da so v tem posebnem dnevu našli povezavo z romantiko. Voščilnice in darila so postali priljubljeni v 15. stoletju. Danes ljudje za praznovanje valentinovega vsako leto pokupijo več kot milijardo voščilnic, od tega jih 85 % kupijo ženske.

Viri in literatura: