Domov 9 Projekti 9 IAD 9 AD HOC. Dosegljiva in digitalizirana kulturna dediščina za osebe s posebnimi potrebami

15. decembra, 2019

Vrsta projekta: Mednarodni projekt
Nosilec projekta: Univerza Sv. Cirila in Metoda, Filozofska fakulteta Skopje
Vodja projekta: prof. dr. Viktor Lilčič Adams
Partnerske institucije: Univerza na Primorskem, Fakulteta za humanistične študije; Univerza Tor Vergata, Rim; NGO Artifactory, Atene
Sodelujoča raziskovalka na UP FHŠ: izr. prof. dr. Martina Blečić Kavur

Vir financiranja: Erasmus+, KA203 action – Strateško partnerstvo v visokem šolstvu
Trajanje projekta: 15. 12. 2019–14. 6. 2022

Opis projekta:

Cilj projekta je ustvariti in deliti inovativne prakse pri digitalizaciji kulturne dediščine ter spodbujati njeno dostopnost med osebami z posebnimi potrebami. Eden od rezultatov projekta je izpeljati okvir za ustvarjanje novih pristopov za izdelavo dostopnih spletnih gradiv na področju kulturne dediščine, nove učne načrte za spletne tečaje, pa tudi nove odprte izobraževalne vire (OER) za osebe s posebnimi potrebami. Inovativna vrednost projekta je v dostopnosti OER in razvoju večje združljivosti s specifično tehnologijo, enostavno povezavo z bralniki zaslona in programsko opremo za prepoznavanje glasu za osebe z okvaro vida. Nekatere artefakte, ki bodo zanimali širšo populacijo, bomo pripravili v 3D obliki in nabrekljivi napravi na dotik. Oprijemljivi rezultat tega je operativni OER, ki bo prispeval k višji stopnji socialne vključenosti prikrajšanih učencev v različne vrste dejavnosti (blogi, spletni seminarji, spletni razpravljalni forumi itd.).

Pričakuje se, da bodo rezultati projekta vključeni v okvir visokega izobraževanja, ki ga ponujajo sodelujoče institucije. To bi pomenilo, da z končno izvedbo, postanejo redni del HEI, hkrati pa bo na voljo za uporabo tudi drugim deležnikom, vključno z muzeji, galerijami, šolami itd.

Več o projektu na www.codsol.org