Domov 5 Obvestila 5 ARHITEKTURA MEDITERANA: Genius Loci in vpliv okoljskih danosti na oblikovanje prostora bivanja

14. novembra, 2023

Predavanje mag. Jasne Kralj Pavlovec bo potekalo v okviru rednih predavanj "Antropologije Sredozemlja" /Anthropology of Mediterranean (UNESCO katedra program FHŠ).

Predavanje predstavlja posamezne primere oblikovanja stanovanjskih objektov mediteranskega bazena, ki so ali rezultat preteklih vedenj in znanj ter globoke povezanosti človeka s krajem, načinom bivanja, materiali »in situ«, osončenjem,… ali pa so ogledalo današnjega časa s povezovalnim lokom v preteklost. Kontinuiteta identitete oblikovanja je bistvenega pomena za ohranjaje kulture bivanja in okolja. Predavanje se v posameznih primerih naveže na različnosti in/ali podobnosti mediteranske arhitekture s stanovanjsko arhitekturo dežel odmaknjenih v notranjost. Termin »genius loci« ali »spiritus locus« je pojem, ki povezuje arhitekturo Mediterana v skupen prostor bivanja tesno povezanega s kamnom, trto, z življenjem na prostem pod pergolo, ob in na morju in s praznovanji s skupnostjo.

KDAJ: ponedeljek, 20. november 2023, ob 13.00 uri, predavalnica Levant 2

O PREDAVATELJICI

Jasna Kralj Pavlovec  je gostujoča predavateljica na Fakulteti za dizajn od leta 2019; pred tem pa je bila docentka za predmetno področje Oblikovanje in notranja oprema, nosilka več predmetov na 1. In 2. stopnji študija Univerze na Primorskem, Fakultete za dizajn – UP_FD, predstojnica Katedre za notranjo opremo, pro-dekanja za mednarodno dejavnost na UP_FD in soustanoviteljica mednarodne visokošolske študijske on-line platforme Border Crossing (ZDA, Škotska, Slovenija).  V času zaposlitve na Fakulteti za dizajn je poleg rednega pedagoškega dela vodila številne mednarodne in domače delavnice; kot vabljeni predavatelj je predavala na univerzah v Evropi in ZDA; kot mentor diplomskih in magistrskih nalog je sledila in pomagala številnim diplomantom na njihovi ustvarjalno – poslovni poti.

Jasna Kralj Pavlovec, magistrica znanosti s področja arhitekture, je končala izobraževanje na Univerzi v Ljubljani, Fakulteti za arhitekturo in na Erasmus University, The Institute for Housing in Urban Development Studies v Rotterdamu.

Leta 2018 se je vrnila k izvoru in esenci svojega oblikovalskega poklica, k oblikovanju notranjih prostorov. Vsa njena dela načrtno sledijo humanistični filozofiji oblikovanja in globokemu osebnemu zavedanju, da oblikujemo in posegamo v prostor zavestno ter subtilno, v odnosu do narave, urbanih danosti, ki tam že so, in v iskrenem spoštovanju človeka kot posameznika in kot del družbe.