Domov 5 Oddelki 5 Oddelek za arheologijo in dediščino 5 Dr. Neža Čebron Lipovec imenovana v Svet ZVKDS

Dr. Neža Čebron Lipovec imenovana v Svet ZVKDS

5. aprila, 2024

Vlada je v začetku aprila 2024 v svet Javnega Zavoda Republike Slovenije za varstvo kulturne dediščine (ZVKDS) za predstavnike ustanovitelja za mandatno obdobje petih let imenovala dr. Nežo Čebron Lipovec, dr. Marka Jakliča, Petro Blajhribar Kubo in Metko Sušec Praček. Prejšnjim članom, ki jih na predlog ustanovitelja imenuje Vlada, se je mandat iztekel 3. marca.

Doc. dr. Neža Čebron Lipovec je diplomirala na ljubljanski Filozofski fakulteti, magistrirala na šoli za konservatorstvo – Raymond Lemaire International Centre for Conservation, Faculty of Engineering, Catholic University of Leuven ter doktorirala na področju arhitekturne zgodovine na UP FHŠ. Od leta 2009 je zaposlena kot raziskovalka in predavateljica na UP FHŠ. Sodeluje pri številnih mednarodnih aplikativnih projektih ter več nacionalnih raziskovalnih projektih.

Posebnega pomena je njeno delo v okviru UNESCO katedre za interpretacijo in izobraževanje za spodbujanje celostnih pristopov k dediščini na UP FHŠ, za kar je s sodelavkami tudi prejela univerzitetno Zlato plaketo za leto 2023.

Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije je javni zavod, ki opravlja strokovne in upravne naloge na področju varstva nepremične in ustrezne premične dediščine ter nesnovne kulturne dediščine. Naloge Sveta zavoda zajemajo nadzor (ter oceno) nad delom in poslovanjem tako zavoda kot poslovodnih organov, podajanje soglasij k načrtom in poročilom, imenovanje članov strokovnega sveta in druge.