Domov 5 Obvestila 5 Film Modrost travme dr. Gaborja Matéja prihaja v Portorož

Film Modrost travme dr. Gaborja Matéja prihaja v Portorož

15. aprila, 2024

Prihodnji teden se bo na sedežu Turistice v Portorožu v dveh terminih predvajal dokumentarni film Modrost travme (Wisdom of trauma) dr. Gaborja Matéja, svetovno znanega psihoterapevta. Film raziskuje, zakaj se zahodna družba sooča s povečanim številom duševnih motenj in kroničnih bolezni. Posvečen je razumevanju povezave med boleznijo, zasvojenostjo, travmo in družbo, v kateri živimo. Prav zaradi tega je namenjen vsem, ki želijo spoznati delo dr. Matéja in pridobiti vpogled v njegovo filozofijo dela z ljudmi. Da bi njegov pristop čim bolj približali tudi študentski populaciji, je organizator zanje uredil 20-odstotni popust.

Travma je nevidna sila, ki oblikuje naša življenja, način kako živimo, ljubimo in razumemo svet okoli sebe. Je izvor naših najglobljih ran. Dr. Maté nam ponuja novo vizijo, in sicer družbo, ozaveščeno o travmi, v kateri starši, učitelji, zdravniki, sodniki in vsi pomembni odločevalci niso osredotočeni na potlačevanje simptomov in obsojanje, temveč se trudijo razumeti vzroke, ki pri ranjenem človeku sprožijo zaskrbljujoče vedenje in bolezni. S tem nam kaže pot do individualne in kolektivne ozdravitve.

V filmu Modrost travme skupaj z zdravnikom, avtorjem svetovnih knjižnih uspešnic in prejemnikom častnega odlikovanja kanadskega reda za zasluge dr. Matéjem raziskujemo, zakaj se zahodna družba sooča z epidemijo tesnobe, kroničnih bolezni in uporabe psihoaktivnih substanc. Po mnenju dr. Matéja je medsebojna povezanost tesnobe, kroničnih bolezni in uporabe psihoaktivnih substanc običajna, vendar ne tako, kot si morda predstavljamo. Dokumentarni film prikaže neprecenljivo izkušnjo človeka, ki je življenje posvetil razumevanju povezave med boleznijo, odvisnostjo, travmami in družbo.

Modrost travme je film, ki je dobro, da ga pozna vsak. Travma namreč ni način učenja, ki si ga želimo, prav tako ni travma samo tisto najgroznejše, kar se lahko človeku zgodi, je pa travma realna izkušnja, ki jo imamo. Film z izjemno pozitivno perspektivo pokaže kako lahko iz travme stopimo proti svoji celovitosti in ozdravitvi.

Vabimo vas na dva različna dogodka s predvajanjem filma Modrost travme v Portorožu. Prvi na sporedu bo v četrtek, 25. aprila, med 17.00 in 19.30, na sedežu Fakultete za turistične študije – Turistica (Obala 11a, Portorož). Udeleženci si bodo ogledali film Modrost travme, ki bo podnaslovljen s slovenskimi podnapisi, po projekciji filma bo sledil enourni pogovor oziroma debata o načelih dr. Matéja z Doris Polak Kuder, certificirano iz metode dr. Matéja (Compassionate Inquiry). Prijavo na dogodek in nakup vstopnice v vrednosti 15 evrov lahko uredite tukaj. Študenti Fakulteta za humanistične študije s kodo fhs20 unovčijo 20-odstotni popust.

Naslednjega dne, v petek, 26. aprila, prizorišče projekcije ostaja isto. Zainteresirani si bodo med 16.30 in 20.30 ogledali film, nato pa se udeležili delavnice po načelih dr. Matéja. Gaborjevo tehniko za več avtentičnosti bodo skupaj z Doris Polak Kuder dali v prakso in se naučili, kako jo uporabljati doma. V ceni 58 evrov je vključen ogled filma, okrepčilni odmor, brošura in delavnico z majhno skupino na temo modrosti travme. Prijavo opravite na spletni povezavi, po želji pa lahko prejmete tudi potrdilo o udeležbi.

Več informacij lahko pridobite na FB dogodku.