Domov 9 Projekti 9 IMŠ 9 ARRS 9 Geodetska znamenja kot materialni pričevalci razvoja geodetskih mrež na Slovenskem

1. oktobra, 2023

Šifra projekta: L2-50090
Vrsta projekta: Aplikativni raziskovalni projekt
Nosilec projekta: Geodetski inštitut Slovenije
Vodja projekta: doc. dr. Mihaela Triglav Čekada
Sodelujoči organizaciji: Univerza v Ljubljani Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo, Univerza na Primorskem Fakulteta za humanistične študije (Katja Hrobat Virloget

Vir financiranja: Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARIS), Geodetska uprava Republike Slovenije
Raziskovalno področje (ARIS): 2.17 Geodezija
Trajanje projekta: 01. 10. 2023–30. 09. 2026

Logotip ARIS

Opis projekta:

Geodetska stroka skrbi za pravilno strokovno izvedbo geodetskih meritev. Obstaja pa še pomemben tretji steber geodetskih vedenj, ki za enkrat še ni nikjer popisan. To so geodeti z dolgoletnimi terenskimi izkušnjami, ki so v sklopu svoje strokovne prakse razvili postopke, kako najbolj optimalno izvesti posamezne geodetske meritve v odvisnosti od načina vzpostavitve geodetskih mrež in lokalnih danosti terena, ki so ga obravnavali. Zato je osnovni namen tega projekta zbiranje lokalnih geodetskih praks preko znanstvenih intervjujev, ki jih bomo opravili z izbranimi geodeti. Želimo predvsem zbrati in strokovno ovrednotili, tudi s pomočjo podrobnega pregleda arhivskih virov, lokalne geodetske prakse še iz obdobja t. i. klasične geodetske izmere. Ti intervjuji nam bodo omogočili, da bomo lahko regionalno ocenili delež ohranjenosti geodetskih znamenj iz obdobij različnih preteklih sistematičnih geodetskih izmer mrež, ki so bile na naših tleh izvedene v zadnjih več kot 200 letih. S tem bomo lahko identificirali, opisali in ovrednotili tudi zgodbe, ki se vežejo na posamezne geodetske mreže in geodetska znamenja. Obravnavali bomo tako geodetske kot tudi lokalne zgodbe, kjer geodetsko znamenje še danes predstavlja sidro za ohranjaje kolektivnega spomina na pretekle dogodke, ki so se dogajali v njegovi okolici. S pomočjo tako zbranih vedenj o preteklih geodetskih mrežah in izmerah ter identificiranih posameznih zgodbah vezanih na geodetska znamenja bomo izvedli tudi obširno akcijo promocije geodetskih znamenj med splošno javnostjo, ki predstavljajo pomembno kulturno dediščino.