Domov 5 Obvestila 5 Geografski večer: Kraljevina Saudova Arabija – Preskok v modernost

Geografski večer: Kraljevina Saudova Arabija – Preskok v modernost

13. decembra, 2023

Oddelek za geografijo UP FHŠ vas v torek, 19. decembra 2023, ob 18.00 uri v okviru Geografskega večera vabi na predavanje dr. Matjaža Geršiča z naslovom »KRALJEVINA SAUDOVA ARABIJA - PRESKOK V MODERNOST.

Saudova Arabija je država, ki je bila do pred nekaj let za tujce izrazito nedostopna. Izjema so bili muslimanski romarji. Številni prelomni dogodki v svetu, menjava generacij na vrhu kraljevine in nekateri drugi procesi pa so povzročili, da je država na široko odprla vrata tujcem. To ne velja le za turizem pač pa so se odprle tudi možnosti na področju znanstveno raziskovalnega sodelovanja. Na predavanju bo predstavljeno nekajmesečno raziskovalno gostovanje na Univerzi kralja Sauda v Rijadu. Poleg raziskovalnega dela na področju transliteracije zemljepisnih imen iz latinice v arabico bomo nekaj časa namenili tudi za širši geografski oris dežele. Poleg glavnega mesta z okolico, si bomo na kratko ogledali vzhodni del države z oazo Al Ahsa in Zalivom največ pozornosti pa namenili zahodnemu obalnemu pasu, ki je (bil) središče gospodarskega razvoja države, zaledni del pa je pomemben za muslimane z vsega sveta. Na koncu pa še nekaj besed o predislamski kulturi polotoka.

Lokacija: Univerza na Primorskem, Fakulteta za humanistične študije, predavalnica Levant 3, Titov trg 5, Koper.