Inavguracijsko predavanje prof. dr. Katje Hrobat Virloget
29. maja 2025
V sredo 28. 5. 2025 je potekalo inavguracijsko predavanje prof. dr. Katje Hrobat Virloget z naslovom »Preseganje mej: med vedami, ljudmi in tišinami. Kritična samorefleksija o dosedanjem delu«.

V sredo, 28. maja 2025, je na Univerzi na Primorskem, Fakulteti za humanistične študije, potekalo inavguracijsko predavanje prof. dr. Katje Hrobat Virloget z naslovom »Preseganje mej: med vedami, ljudmi in tišinami. Kritična samorefleksija o dosedanjem delu«. Prisotni so bili navdušeni nad njenim poglobljenim pregledom interdisciplinarnih raziskav, ki segajo od antropologije, arheologije, psihoterapije do zgodovine. Prof. dr. Katja Hrobat Virloget je predstavila ključne izzive in spoznanja iz svojih projektov, kot so Mitski park, srenjske skupnosti na Krasu ter aktualni projekt ARIS Etnografija tišin(e), ki raziskuje istrski eksodus in konstrukcijo spomina. Njena refleksija o vlogi antropoloških raziskav v travmatiziranih družbah in pomen interdisciplinarnega sodelovanja s psihoterapevti je vzbudila številne nove poglede in diskusije.

Iskrene čestitke prof. dr. Katji Hrobat Virloget za ta pomemben dosežek in navdihujoče predavanje!

Nekaj o predavateljici:

Prof. dr. Katja Hrobat Virloget, je leta 2009 diplomirala iz arheologije ter doktorirala iz etnologije na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani, kjer je bila tudi zaposlena kot mlada raziskovalka. Od leta 2010 je zaposlena na Univerzi na Primorskem, kjer poučuje na študijskih programih s področij antropologije, dediščinskih študij, arheologije in dediščinskega turizma.

Je mentorica ene zaključene doktorske disertacije ter so-mentorica dveh doktorskih študentov. Dve magistrski deli pod njenim mentorstvom sta prejeli nagradi Univerze na Primorskem za izjemne dosežke.

Kot avtorica je objavila dve znanstveni monografiji, pri čemer je ena prevedena in izdana v New Yorku in Oxfordu, druga pa bo izšla v Italiji. Njeno znanstveno udejstvovanje vključuje tudi 61 objavljenih znanstvenih člankov in poglavij v znanstvenih monografijah. Poleg tega je uredila pet znanstvenih monografij in tematsko številko revije Cultural Analysis, ter deluje kot glavna so-urednica ugledne mednarodne revije Studia Mythologica Slavica.

Gostovala je z 21 predavanji na univerzah v tujini, med drugim je predavala na treh univerzah v Bosni in Hercegovini ter na Univerzi v Zagrebu.

Za svoje delo je prejela več nagrad, med drugim za knjigi V tišini spomina in Mitski park, ki so jih podelili univerzitetni, etnološki, muzejski in znanstveni krogi. Je članica Komisije za nesnovno kulturno dediščino pri Ministrstvu za kulturo, predstojnica Oddelka za antropologijo in kulturne študije ter nekdanja prodekanja Fakultete za humanistične študije Univerze na Primorskem.

Je mentorica prvemu Marie Curie projektu na UP. Sodelovala je pri številnih raziskovalnih projektih, trenutno pa vodi več pomembnih: raziskovalni projekt ARIS Etnografija tišin(e), evropski projekt RE4Healing: Crossborder Remembrance, Reconnection, Restoring, and Resilience (v okviru programa CERV Evropske komisije), ter programsko skupino ARIS Dediščina.

Meni za dostopnost