Domov 5 Raziskovanje 5 Inštitut za arheologijo in dediščino 5 UP FHŠ in Unesco katedra v programu praznovanja 1500-letnice Kopra

UP FHŠ in Unesco katedra v programu praznovanja 1500-letnice Kopra

11. januarja, 2024

Koper je eno najstarejših stalno naseljenih mest na Slovenskem in njegov nastanek povezujemo s sv. Nazarijem oz. njegovo posvetitvijo za koprskega škofa leta 524. Leto 2024 bo tako v Kopru zaznamovano z letnico 1500 in celoletnim praznovanjem. Za raznolik program in obeležitev pomembnega jubileja so se združile številne koprske ustanove, med njimi tudi UP FHŠ, in v decembru 2023 so aktivnosti in program praznovanja predstavile na novinarski konferenci (slika) v Pokrajinskem muzeju Koper.

Mestna občina Koper je kot nosilka dogajanja k snovanju in izvedbi projekta Koper 1500 povabila številne partnerje (Pokrajinski arhiv Koper, Pokrajinski muzej Koper, Škofija Koper, Gledališče Koper, Znanstveno-raziskovalno središče Koper, Zavod za mladino, kulturo in turizem Koper, Osrednja knjižnica Srečka Vilharja Koper, Centro Italiano Carlo Combi, Skupnost Italijanov Santorio Santorio Koper, ZVKDS OE Piran), med katerimi sta tudi Fakulteta za humanistične študije UP in Unesco katedra. V sklopu projekta so v letih priprave nastajale številne razstave, koncerti in znanstveni simpoziji, obnova krstilnice sv. Elije, praznovanje pa bo doseglo vrhunec leta 2024. Uvod v praznovanje je bila otvoritev razstave v Pokrajinskem muzeju Koper Koper-Capodistria 1500 (obdobje 524–932), 20. decembra pa so predstavili Faksimile Statuta Koper iz leta 1423 (slika), original je shranjen v Beneškem državnem arhivu.

Fakulteta za humanistične študije UP in Unesco katedra se v program vključujeta z več aktivnostmi, med njimi so mednarodna konferenca o interpretaciji dediščine, poletni šolai v avgustu in septembru, razstave v Mali loži in predavanja za javnost. Z vabili na dogodke in logotipom 1500 bomo redno obveščali o dogajanju in naših aktivnostih v prazničnem letu Kopra.

Konferenca 1500 let Kopra

Na tiskovni konferenci v Pokrajinskem muzeju Koper decembra 2023 so institucije predstavile svoje aktivnosti v jubilejnem letu.

Koprski statuta iz leta 1423 je prepis starejšega originalnega statuta iz leta 1238–1239, ki naj bi zgorel v požaru leta 1380.

Logotip jubilejnega leta