Domov 5 Konfucijeva učilnica 5 KUK UP sodelovala v Evropski noči raziskovalcev 2023 – Znanost za vse

KUK UP sodelovala v Evropski noči raziskovalcev 2023 – Znanost za vse

26. oktobra, 2023

V petek, 29. septembra 2023, je na UP potekal zaključni dogodek projekta Znanost za vse, ki je pridruženi dogodek MSCA in Pobude državljanov Evropske unije, financiran v okviru ukrepov Marie Skłodowske Curie in Ministrstva za visoko šolstvo. Letos je dogodek vodil slogan »ZnAnosT za vsE (Science for All) – ‘ZATE’«.

Sodelovala je tudi KUK UP z dvema delavnicama, in sicer:

Kitajska medicina

Kitajska medicina vidi človeka kot del narave, zato je pri zdravljenju razvila svojevrsten holistični pristop. Pozornost posveča tako bolezenskim simptomom kot tudi posameznikovim življenjskim navadam, duševnemu in fizičnemu zdravju. Najpogostejši načini zdravljenja so akupunktura, tuina masaža, ventuze, mokse in druge starodavne metode. Velik pomen v kitajski medicini imajo zelišča in tinture, iz katerih pripravljajo zdravilne čaje in druga zdravila.

Delavnico je vodila sinologinja Anja Ahčin.

Kitajski izumi: papir in tisk

Eden izmed najpomembnejših kitajskih izumov je zagotovo papir. Prvi papir naj bi izdelali že 2 stoletji pr. n. št. Prvi papir je nastal iz lubja, ponekod na jugu kitajske pa iz riževih listov. Rižev papir še danes uporabljajo za zapisovanje kaligrafije in v slikarstvu. S širšo uporabo papirja in zapisovanja so bili Kitajci tudi prvi, ki so iznašli tisk. Na delavnici so se učenci in dijaki tudi sami preizkusili v zapisovanju kitajskih pismenk na rižev papir.

Delavnico je vodila kitajska učiteljica Xu Yidan.

Obe delavnici sta pritegnili veliko pozornosti, zato smo ju ponovili večkrat za različne skupine udeležencev.

Letos so dogodek namreč obiskali učenci in dijaki s 15 osnovnih in srednjih šol obalno-kraške regije, pa tudi njihovi učitelji, študenti Univerze na Primorskem in drugi zainteresirani – skupno skoraj 1200 obiskovalcev.