Domov 9 Projekti 9 IAD 9 ARRS 9 Mobilnost v pozni bronasti in starejši železni dobi

Mobilnost v pozni bronasti in starejši železni dobi

1. aprila, 2023

Šifra projekta: BI-HR/23-24-047
Vrsta projekta: Bilateralni projekt ARRS (Slovenija-Hrvaška)
Nosilec projekta: Univerza na Primorskem, Fakulteta za humanistične študije
Vodja projekta: izr. prof. dr. Boris Kavur
Partnerska institucija: Institute for Anthropological Research, Zagreb

Vir financiranja: Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS)
Raziskovalno področje (ARRS): 6.02 Humanistika / Arheologija
Trajanje projekta: 1. 4. 2023–31. 5. 2025

Opis projekta:

Projekt vključuje revizijo dosedanjega znanja, oblikovanje teoretičnih izhodišč, analizo obstoječih arheoloških najdb, preverjanje oblikovanih teoretičnih izhodišč ter zgodovinske in antropološke interpretacije opazovanih arheoloških in antropoloških najdb. Antropološke analize poleg standardnih bioarheoloških preiskav vključujejo tudi sistematično vzorčenje materiala za analize starodavne DNK in stabilnih izotopov. Arheološke analize vključujejo klasično izdelavo tipologij keramike, ki kažejo dolgoživost in variabilnost oblik v prostoru in času ter povezale ob dobja pozne bronaste in zgodnje železne dobe.