Domov 5 Obvestila 5 Okrogla miza na temo Evropska unija med globalnimi izzivi in čezmejnim povezovanjem

17. aprila, 2024

Jutri, 18. aprila, bo ob 18. uri v dvorani sv. Frančiška Asiškega potekala okrogla miza Evropska unija med globalnimi izzivi in čezmejnim povezovanjem. Razprava bo ponudila priložnost za poglobljeno obravnavo ključnih vprašanj, ki vplivajo na EU in s tem na našo prihodnost, vključno z gospodarskimi vidiki. Ena od govornic bo tudi rektorica Univerze na Primorskem prof. dr. Klavdija Kutnar.

Na okrogli mizi, ki jo bosta moderirala Aljaž Pengov Bitenc (Metina lista) in Nataša Čepar (novinarka časnika Delo), bodo svoja stališča predstavili izbrani gosti:

• Nevenka Kržan, direktorica uprave Luke Koper
  • prof. dr. Klavdija Kutnar, rektorica Univerze na Primorskem
  • Matjaž Nemec, evropski poslanec
  • Tatjana Rojc, senatorka Republike Italije, predstavnica slovenske narodne skupnosti v italijanskem parlamentu in
  • prof. dr. Peter Vidmar, dekan Fakultete za pomorstvo in promet Univerze v Ljubljani.

V razpravi se bodo dotaknili tudi vloge Kopra, Istre in Primorske. Koper je za Slovenijo okno v svet, Istra pa je tudi z evropskega vidika edinstven prostor prepleta različnih narodov, kultur in jezikov. Ni se nam treba ozirati le v preteklost, tudi v novem tisočletju smo storili prave korake – od ustanovitve univerze do vrnitve tržaškega Narodnega doma v slovensko last, obe Gorici pa se povezujeta v čezmejno evropsko prestolnico kulture 2025.

Okrogla miza bo potekala v okviru Delovega projekta Evropska izbira, ki ga sofinancira Evropska unija, in je ena od treh, ki jih medijska hiša Delo v sodelovanju z Metino listo organizira v Ljubljani, Kopru in Mariboru. Vse tri dogodke bo mogoče spremljati tudi v neposrednem prenosu na portalu delo.si.

Ob okroglih miza poteka tudi zanimiva nagradna igra. Vsem obiskovalcem dogodka bodo podarili enomesečno brezplačno naročnino na delo.si, z aktivacijo naročnine pa bodo udeleženci sodelovali tudi v žrebu za nagradni izlet v Bruselj ali Strasbourg.

Pridružite se iskanju odgovorov na vprašanje, kje vse so še priložnosti za Primorsko, Slovenijo in Evropsko unijo.