Domov 9 Projekti 9 IAD 9 Osor onkraj mita / Osor beyond the myth

Šifra projekta: N6-0292
Vrsta projekta: Dvostranski raziskovalni projekt WEAVE
Vodja projekta: izr. prof. dr. Martina Blečić Kavur
Raziskovalna institucija v Sloveniji: Univerza na Primorskem, Fakulteta za humanistične študije
Raziskovalna institucija v Avstriji: Vienna Institute of Archaeological Science, dr. Nives Donesu

Vir financiranja: Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS) in FWF Republike Avstrije
Raziskovalno področje (ARIS): 6.02 Humanistika / Arheologija
Trajanje projekta: 01. 02. 2023–31. 01. 2026

Opis projekta:

Severni Jadran in kvarnerski otoki imajo izrazito geografsko lego, ki povezuje komunikacijske poti iz Alp in Panonije z morsko potjo proti Sredozemskemu morju. Mesto Osor velja za najpomembnejše pomorsko vozlišče katerega vrednost izhaja iz veličastnih najdb s poreklom od Panonske nižine pa vse do Grčije in južne Italije. Verjetno je, da je status kraja temeljil na umetnem kanalu, ki je omogočal navigacijo med otokoma Cres in Lošinj in s tem pogojeval Osorjevo soudeležbo pri kulturnih in ekonomskih stikih. Projekt obravnava vprašanje, ali je pomorsko vlogo mesta, in s tem potek pomorskih poti na dolge razdalje med Alpami in Egejskim morjem, mogoče utemeljiti z njegovim krajinskim kontekstom. Osor in njegov kopenski in morski kontekst bosta raziskovana celostno, osredotočeno na pet tematskih sklopov – zgodovino kulturnih stikov in trgovine; prostorsko širitev mesta in obrobno raba zemljišč; kopenski in podvodni krajinski kontekst; pomorsko, strateško in/ali vojaško vlogo Osorja ter vlogo severno jadranskih otokov v gospodarskih in kulturnih trgovskih omrežjih na dolge razdalje. Interdisciplinarni pristop bo združil študije materialne kulture, geoarheološke, geofizikalne in podvodne raziskave.

Spletna stran projekta: https://osorbeyondthemyth.com/