Domov 5 Konfucijeva učilnica 5 Predstavitev risanega filma o Almi Karlin na OŠ Lucija

Predstavitev risanega filma o Almi Karlin na OŠ Lucija

1. oktobra, 2023

29. septembra 2023 se je na OŠ Lucija odvijala umetniška delavnica, ki je povezovala Slovenijo in Kitajsko. V sodelovanju s Konfucijevo učilnico Koper Univerze na Primorskem smo organizirali predstavitev animiranega filma o Almi Karlin, drzni Slovenki, kot jo vidi akademska slikarka Huiqin Wang, ilustratorka knjige o tej svetovni popotnici. Nadaljevali smo še z učenjem tradicionalnih kitajskih slikarskih načinov upodabljanja.

V kratkem risanem filmu smo spoznali vzgibe, ki so vodili življenjsko pot Alme Karlin, svetovljanke, pisateljice in pesnice slovenskega rodu iz prejšnjega stoletja. Kot nam je pripovedovala avtorica risanke, Kitajka, ki že 40 let živi v Sloveniji, so Almo popotovanja vodila celo na Daljni Vzhod, do Japonske in Kitajske, kjer je preživela daljše obdobje.

Kljub posebnosti v izražanju je slikarka Huiqin Wang, kot povezovalka kitajske in slovenske kulture, pritegnila veliko pozornosti med učenci 7. razreda. Njen oris Almine življenjske poti smo povezali tudi  s potovanji Šavrink v Trst in Aleksandrink v Egipt, da smo si lažje zamislili Almo Karlin, težave s katerimi se je soočala v otroštvu in njene dogodivščine na potovanjih po svetu.

V drugem delu delavnice nas je Huiqin Wang naučila slikali kitajske motive s tušem na rižev papir. Upodabljali smo lotos, pando in bambus.