Domov 5 Obvestila 5 Razprava in dokumentarni film o migrantih: »SREČEVANJA V GOZDOVIH. MIGRANTI IN MI«

26. septembra, 2023

Vabljeni na prvega izmed treh zaporednih razprav in akcij na temo migrantov v našem okolju na pobudo Univerze na Primorskem. Razprava in dokumentarni film o migrantih: »SREČEVANJA V GOZDOVIH. MIGRANTI IN MI«

V PETEK, 6. 10. 2023 ob 17.30 bo v KULTURNEM DOMU OBČINE HRPELJE-KOZINA potekala prva razprava o migrantih v naših krajih, ki jih v našem vsakdanu srečujemo po gozdovih. Vabljeni!

Ljudje, ki si želijo ostati nevidni v prečkanju naših krajev v iskanju boljšega življenja, kot so to počeli naši prednamci še pred nekaj desetletji. Ker premalo vemo o njih, ker nam jih mediji pogosto prikazujejo v negativni luči, mnogim zbujajo občutke nelagodja. O tem bi radi spregovorili na okrogli mizi. Kdo so ti ljudje? Zakaj so tu? Kaj, kam hočejo? Kako se občine na naši migrantski poti soočajo z njimi? Kaj o njih pravijo raziskovalci? Kako jih je doživela avtorica dokumentarnega filma o njih? Če v njihovih materialnih sledeh mnogi vidijo ekološki problem, lahko te sledi prevrednotimo v razstavne predmete, ki nam tako kot pred desetletji lahko pričajo o življenju in upih »malih ljudi«.

Na okrogli mizi bodo sodelovali:

• Saša Likavec Svetelšek, županja občine Hrpelje-Kozina,
  • Sandy Klun, župan občine Doline pri Trstu,
  • Marko Pisani, poslanec v deželnem svetu v Trstu in nekdanji župan Občine Repentabor,
  • Viljem Toškan, vodja oddelka za državno mejo in tujce na Policijski upravi Koper,
  • izr. prof. dr. Jure Gombač, sociolog, zgodovinar z Inštituta za slovensko izseljenstvo in migracije ZRC SAZU,
  • Vanja Kovač, RTV Slovenija, avtorica filma Igra – pred obzidjem Evrope,

razpravo bo vodila izr. prof. dr. Katja Hrobat Virloget, Fakulteta za humanistične študije Univerza na Primorskem.

Po razpravi bo sledil ogled ganljivega dokumentarnega filma o »balkanski poti« migrantov Vanje Kovač.

Dogodek organizira Univerza na Primorskem v sodelovanju z Občino Hrpelje-Kozina. Lokacija: Hrpelje, Reška cesta 14, 6240 Kozina.

Polagoma se zavem, da sem begunec. Človek brez dokumentov in brez obraza, brez sedanjosti in brez prihodnosti. /…/ Nimam več imena nisem več ne velik ne majhen, nisem več sin ali brat. Sem od pozabe premočen pes v dolgi noči brez jutra, brazgotinica na obrazu sveta.

– Velibor Čolić, Priročnik za izgnance: uspešno izgnanstvo v petintridesetih korakih, Novo mesto, Goga, 2020