Domov 5 Konfucijeva učilnica 5 Razstava tradicionalnega kitajskega slikanja: Mojster Li Qinghao in njegovi učenci

1. julija, 2023

V Armeriji na Univerzi na Primorskem od konca junija 2023 poteka razstava tradicionalnega kitajskega slikarstva, ki jo je pripravila Konfucijeva učilnica Koper Univerze na Primorskem (KUK UP).

Razstavljene slike so nastale v okviru daljšega tečaja tradicionalnega kitajskega slikarstva, ki ga je Li Qinghao vodil jeseni 2022 in spomladi 2023 v okviru dejavnosti KUK UP. Razstava ponazarja postopek učenja tradicionalnih kitajskih tehnik slikanja s tuši na rižev papir in hkrati vključuje nekatere najbolj tipične motive kitajskega slikarstva, torej krajine, bambus in simbolno cvetje.

Za ustvarjalce razstavljenih slik je učenje tradicionalnih kitajskih slikarskih tehnik pomenilo nov izziv spoznavanja in približevanja kitajskega sveta, kajti učenje tradicionalnih kitajskih slikarskih pristopov se snuje v posnemanju upodabljanja idealiziranega sveta starih kitajskih slikarskih mojstrov. Pri tem učenca vodi obsežni opus vzorov, zbranih v Priročniku iz Vrta gorčičnih semen, ki so jih zbrali že v 17. stoletju. Šele vztrajno, meditativno prerisovanje teh vzorov učenca vodi v usvajanje slikarskih tehnik, kar je predpogoj za razvoj lastne kreativnosti pri upodabljanju novih vtisov iz sveta okoli nas.

Skupine slik na razstavi v Armeriji so torej le začetni koraki na poti ustvarjanja posameznega učenca, njihove slike pa nas popeljejo v podrobno opazovanje krajine in drobnih prvin, ki jo tvorijo: drevja in njihovih listov, ptic v grmovju in v letu, slapov, rek, skal in maha na njih.

Razstavljene slike so poleg Li Qinghaa prispevali še Xu Yidan, Maja Alessio, Marko Žerovnik in Anesa Šečić.

Kurator razstave: izr. prof. dr. Neva Čebron