Domov 5 Oddelki 5 Oddelek za antropologijo in kulturne študije 5 Slovesna podelitev murkovih nagrad 2023 Slovenskega etnološkega društva (SED)

Slovesna podelitev murkovih nagrad 2023 Slovenskega etnološkega društva (SED)

14. novembra, 2023

Letošnja 39. slavnostna prireditev Murkovih nagrad Slovenskega etnološkega društva (SED) je potekala v prostorih rektorata Univerze na Primorskem, v stavbi Armerije v petek, 10. 11. 2023 med 17:00 in 19:00 uro.

V slovesnem programu so občinstvo najprej nagovorile: predsednica Slovenskega etnološkega društva (SED), dr. Tanja Roženbergar, nato še dekanja UP FHŠ, prof. dr. Irena Lazar in prodekanja Fakultete za humanistične študije, izr. prof. dr. Katja Hrobat Virloget. V osrednjem delu je slavnostna govornica, doc. dr. Marija Mojca Terčelj, predavateljica na UP FHŠ in lanska dobitnica Murkove nagrade za življenjsko delo, izpostavila pomen poglobljenega študijskega dela in ‘poklicanosti’ v stroko!

Za tem je dr. Tomaž Simetinger, predsednik Komisije SED za podelitev Murkovih nagrad, priznanj in listi, razglasil naslednje dobitnike:

Dobitnica letošnje Murkove nagrade za življenjsko delo je raziskovalka slovstvene folklore, pripovedne kulture, ljudskega zdravilstva, verovanjskih predstav in zgodovine etnološke vede, dr. Monika Kropej-Telban z ISN SAZU.

Poleg nje so letošnje Murkove listine za dejavnosti ali dosežke, ki bogatijo ali ohranjajo in popularizirajo etnološko znanje, prišle v roke naslednjim:

• Marku Kumru z Medobčinskega muzeja Kamnik – za obsežno strokovno delo na področju dokumentiranja, zbiranja in predstavljanja industrijske dediščine,
  • Zori Slivnik Pavlin, za predano in organizacijsko delo v Slovenskem etnološkem društvu ter
  • Ivanki in Janezu Skubicu iz Lanišča pri Škofljici, za oživljanje, ohranjanje in javno prikazovanje pridelave ter predelave lanu.

Program Murkovanja je ves čas zelo plodno dopolnjeval študentski orkester UP – PEF pod mentorskim vodstvom doc. Vladimirja Batiste: … skladbami »Hit the raod, Jack«, »Quizas, quizas, quizas« in »Orion, saksofon….«….

Vsem najlepša zahvala!