Univerza v Sofiji je med 29. in 30. januarjem 2025 v svojih prostorih gostila mnoge prominentne raziskovalce dediščine in nadobudne študente T4EU članic. Raziskovalno in pedagoško odličnost Univerze na Primorskem sta na dogodkih zastopala dekanija Fakultete za humanistične študije, prof. dr. Irena Lazar in arheolog izr. prof. Boris Kavur. Svoje poglede na nekatera najbolj pereča vprašanja okoli vloge dediščine pri oblikovanju identitet sta oba predstavila na okrogli mizi, prof. dr. Lazar se je osredotočila na to, kako v vsakdanjem življenju mnogi pojmujejo rimsko, slovansko in srednjeveško dediščino kot del svoje identitet in predstavila pomembno vlogo, ki jo imajo današnji muzeji pri tem. Med tem se je izr. prof. dr. Kavur usmeril v debato vloge arheološke dediščine pri osnovanju identitete in pomenu medkulturnega pristopa za razumevanje pojmovanja in pomena arheologije v preteklosti ter sprememb tega skozi čas.
Študentki UP FHŠ sta med tem sodelovali na natečaju deležnikov, kjer sta v mešanih ekipah s preostalimi študenti T4EU univerz pri iskanju zagat, s katerimi se srečujejo pri ohranjanju pomembne kulturne dediščine v Bolgarski prestolnici. Sprva sta dodobra spoznali samo bolgarsko glagolico in njene oblike skozi izjemno dragocene dokumente Centra Prof. Ivana Duycheva za Slovansko-bizantinske študije, bolgarske Narodne knjižnice Sv. Cirila in Metoda in osrednje knjižnice Univerze v Sofiji. Naslednji dnevi so bili namenjeni skupinskemu delu, kjer so se študenti T4EU univerz posvetili temi kulturne dediščine izjemnega pomena za njihovo domače okolje in kako lahko pristopamo do njene ohranitve z digitalnimi tehnologijami.
Tedensko dogajanje je popestrila tudi organizacija T4EU znanstvene kavarne pod geslom »Univerze in dediščina«, kjer so vodilni strokovnjaki na področju dediščine predstavili svoje poglede na vlogo digitalizacije pri ohranjanju bogastev preteklosti. Glavni poudarek razprave je bil na tem, kako lahko sodobne tehnologije služijo kot orodje za ohranjanje virov in muzejskih zbirk s tem, ko jih preoblikuje v virtualne galerije, digitalne knjižnice z zagotovljenim stalnim dostopom do dokumentacije in omogoči spletne oglede arheoloških najdišč ali potujoče razstave.