Domov 5 Oddelki 5 Oddelek za italijanistiko 5 Strokovna ekskurzija v Neapelj in Pompeje

Strokovna ekskurzija v Neapelj in Pompeje

27. marca, 2024

Vsakoletna strokovna ekskurzija v organizaciji Oddelka za italijanistiko je letos popeljala študente italijanskega jezika in njihove profesorje UP FHŠ v Neapelj in Pompeje od 13. do 16. marca 2024. Poleg ogleda mesta in arheološkega kompleksa so se študenti srečali tudi z drugimi študenti profesorja Vannija D'Alessia na Univerzi Federico II, predstavili možnost Erasmus izmenjave z našo Univerzo ter sledili predavanju in delavnici o dvojezičnosti v zgornjem Jadranu.

Destinacija letošnje strokovne ekskurzije Oddelka za italijanistiko je bila italijanska dežela Kampanija z glavnim mestom Neapljem ter z Unescovim arheološkim biserom Pompeji, kamor so se študentje italijanskega jezika na UP FHŠ odpravili med 13. in 16. marcem 2024. Po vožnji z vlakom iz Trsta so se študentje in spremljajoče profesorice doc. dr. Helena Bažec, izr. prof. dr. Jadranka Cergol in mag. Metka Malčič nastanili v hostlu ter se takoj podali na voden ogled starega dela mesta, imenovanega Spaccanapoli, s krajevno vodičko Valerio, ki je udeležencem razkrila marsikatero zanimivost starega dela mesta, navad in razvad Neapeljčanov ter kulturno in zgodovinsko podobo mesta.

Naslednjega dne je bil na vrsti ogled Pompejev. Ostanki starodavnega mesta, ki ga je zasula lava vulkana Vezuva, je dobesedno očaral udeležence, ki so se z zanimanjem in vedoželjnostjo sprehajali po mestnih ulicah, si ogledovali strukturo rimske domus, gledališča, foruma itd. V popoldanskem času so se študentje razdelili v skupine in si izbrali destinacijo po svoji izbiri: nekateri so šli do Sorrenta, drugi so se odločili za največji starorimski muzej Mann, spet tretji pa za spust v podzemlje Neaplja ali pa za vzpon na grič Vomero in na grad Sant’Elmo, od koder se razprostira enkraten razgled na celoten zaliv, na Vezuv, vse do otoka Ischie.

Tretji dan je bil v zgodnjih jutranjih urah posvečen ogledu novejšega dela mesta s Trgom Plebiscito, kraljevo palačo Burboncev in Galerijo Umberto II. Po neapeljskih ulicah nas je vodil profesor Vanni D’Alessio iz Univerze Federico II, ki je ravno v tem tednu praznovala 800 letnico svojega obstoja. Profesor D’Alessio nas je spremljal po glavnem sedežu Univerze ter po nekaterih podružničnih sedežih. V popoldanskih urah pa smo imeli na programu najprej srečanje s študenti, ki se zanimajo za Erasmus izmenjavo v Kopru. Tako smo jim predstavili našo Univerzo in Fakulteto, Koper, Istro ter se preko Zooma povezali s študentko z neapeljske Univerze, ki je na izmenjavi Erasmusr v Kopru. Temu srečanju je sledilo še predavanje na temo dvojezičnosti v severnem Jadranu. Mag. Metka Malčič je pripravila delavnico, med katero se je vnela zanimiva debata o tem, kako naši študentje vsakodnevno živijo svojo dvojezičnost. Po odzivih študentov iz Neaplja je bilo razbrati, da jih naše okolje zelo zanima in marsikdo je obljubil, da nas bo prišel na obisk ali na Erasmus izmenjavo.

Zadnji dan dopoldan so si študentje lahko prosto izbrali svojo destinacijo, preden so se odpravili na vlak in se vrnili domov.

Izkušnja ogleda mesta na južnem delu italskega polotoka, srečanje z neapeljskimi študenti, večdnevno skupno bivanje in izmenjava izkušenj, je nedvomno obogatila vse udeležence ekskurzije, ki so se urili v italijanskem jeziku, odkrivali novo podobo italijanske družbe, slišali drugačno različico italijanskega govora ter odkrili še kotiček kulturne dediščine Mediterana.