Te Ao Māori: maorski svet
5. aprila 2025
V torek, 1. aprila, je dr. Marko Galič z Oddelka za antropologijo in kulturne študije predaval o staroselski epistemologiji in maorskem razumevanju sveta.

V polni predavalnici Fakultete za humanistične študije UP so študentje in profesorji prisluhnili t. i. staroselskemu predavanju, ki je vključevalo maorske protokole, ustno zgodovino, staroselsko modrost in v živo izvedeno maorsko glasbo (waiata).    

Dr. Galič, ki je po študiju na UP FHŠ doktoriral na novozelandski Univerzi v Aucklandu, je predstavil maorsko kozmologijo, koncept komplementarnosti in temeljne premise maorske epistemologije. Maorsko razumevanje sveta je ponudilo razmislek o zahodnem načinu življenja, ki temelji na linearnem razumevanju časa, pogodbenih odnosih ter komodifikaciji narave in človeka. Predavatelj, ki je sedem let deloval na Novi Zelandiji, je primerjavo ponazoril na primeru znanosti in vrednot dveh raziskovalcev in morjeplovcev, Kupeja in Jamesa Cooka. V sklopu predavanja, ki je zaobjelo temeljne koncepte in premise, ki utemeljujejo maorske rituale, prakse in način življenja, je dr. Galič v živo izvedel tudi ritualne napeve in maorske pesmi.

Predavanje Te Ao Māori: maorski svet je uvedlo poseben predmet staroselskih študijev na programu Antropologije, ki bo kot prvi staroselski predmet v Sloveniji zaživel z novim študijskim letom.  

Predavanje je bilo izvedeno v okviru projekta Etnografija tišin(e) (ARIS J6-50198; vodja izr. prof. dr. Katja Hrobat Virloget).