Domov 5 Obvestila 5 Z izr. prof. Abdulkadirjem Gölcüjem o problematiki podnebnih novic

Z izr. prof. Abdulkadirjem Gölcüjem o problematiki podnebnih novic

9. oktobra, 2023

V četrtek, 5. 10., smo na UP FHŠ gostili izr. prof. Abdulkadirja Gölcüja s prestižne turške Univerze Selçuk v Konyi, ki predava na tamkajšnji Fakulteti za komunikologijo, na Oddelku za novinarstvo.

Prisluhnili smo lahko njegovemu predavanju na temo medijskega poročanja o podnebnih spremembah in naravnih katastrofah. To je bilo zaradi obravnavane teme v prvi vrsti namenjeno študentom študijskega programa Komuniciranje in mediji, pritegnilo pa je tudi poslušalce z drugih študijskih programov.

Abdulkadir Gölcü je v svojem predavanju izpostavil problematiko, ki zadeva klimatsko pismenost. Opozoril je na opazen porast lažnih novic v zadnjem času, na manipulacijo z javnostjo in na novinarje, ki naravne katastrofe prepogosto izrabljajo za impresivne, senzacionalistične novice. Prisotne študente je spodbudil h kritičnemu razmisleku na to temo, saj po njegovem mnenju pomemben korak k uspešnemu reševanju obravnavane problematike predstavlja prav angažiranost in izobraženost študentov, predvsem bodočih novinarjev.

Prispevek o predavanju lahko najdete tudi v italijanskem jeziku, na spletni strani RTV: https://www.rtvslo.si/capodistria/cambiamenti-climatici-e-giornalismo-fondamentale-l-educazione/683860

Prispevek in slike: Maj Matias Strle