Domov 5 Konfucijeva učilnica 5 UP in UP FHŠ obiskali predstavniki Tehniške Univerze v Ningbo iz province Zhejiang na Kitajskem

8. decembra, 2023

7. decembra smo na Univerzi na Primorskem in na Fakulteti za humanistične študije sprejeli predstavnike Tehniške univerze v Ningbo (NBUT), s katero UP FHŠ že vrsto let sodeluje in načrtuje skupne projekte.

4-članska delegacija tuje univerze, v kateri so bili  rektor NBUT, prof. dr.  Shao Qianjun, pa še dekan Fakultete za strojništvo, prof. dr. Chen Xiaoping, prodekanja Fakultete za tuje jezike, prof. dr. Lu Sa, namestnik direktorja Oddelka za mednarodno sodelovanje, prof. dr. Wu Hao, je na obisku najprej podrobneje spoznala našo univerzo in Fakulteto za humanistične študije, kar sta predstavila prorektor UP za internacionalizacijo, prof. dr. Michaël Mrissa, in dekanja UP FHŠ, prof. dr. Irena Lazar.

Predstavniki NBUT so nam prestavili razvojne načrte svoje ustanove in prikazali možnosti, kako se UP FHŠ lahko vključi v ambiciozno vizijo delovanja Centra za raziskovanje slovenščine in slovenske kulture. Center je namreč zrasel iz skupne pobude o sodelovanju med NBUT in UP FHŠ že v letu 2020, nakar je covidna pandemija zamrznila izmenjave akademskega osebja. Zato smo razpravljali predvsem o novih pobudah in možnostih sodelovanja tudi v luči razširitve aktivnosti Konfucijeve učilnice Koper (https://fhs.upr.si/konfucijeva-ucilnica-koper/), kar je opisala vodja KUK, izr. prof. dr. Neva Čebron.

V znak spodbude in podpore tovrstnemu povezovanju so visoki predstavniki obeh ustanov podpisali pismo o nameri in memorandum o sodelovanju med UP in NBUT.

Ob slovesu smo sklenili zastaviti pogumno strategijo sodelovanja za vzajemno spoznavanje kitajske in slovenske kulture, dediščine, zgodovine in humane geografije, kar bo vodilo v poglabljanje medkulturnega razumevanja in zbliževanja ne le dveh ustanov, temveč tudi širšega kulturnega okolja.

Ningbo (NBUT) https://www.nbut.edu.cn/